Egy újabb érv a normális súly mellett

A változó kor és a rovarirtó szerek is megduplázzák az asztma kialakulásának veszélyét - derült ki a legújabb kutatásokból.

A változó korban lévő nők között kétszer annyi azt asztmás, mint a normálisan menstruálók között, s ez azt bizonyítja, hogy az ösztrogén-szint csökkenése hatással van a betegség kialakulására. Erről norvég kutatók számoltak be az Európai Légzőszervi Társaság stockholmi éves kongresszusán.

A Bergeni Egyetem kutatói elsőként állapították meg, hogy a hormonok milyen fontos szerepet játszanak a tüdő védelmében és állapotának javításában. A veszély különösen a nagyon sovány és a nagyon kövér nőket fenyegeti.

Bár a kutatók nem ismerik pontosan az ösztrogén védő szerepét, az egyértelműen kiderült a vizsgálatból, hogy azok a nők, akik hormonkészítményeket kapnak, kisebb veszélynek vannak kitéve.

Mivel a menopauza idején az ösztrogén elsődleges forrás a zsírszövet, a túlsúlyos nők szervezete tartalmaz elég hormont, amely segít fenntartani a tüdő normális működését. A túl kövéreknél azonban a hatás már inkább ártalmas, mint hasznos; az ilyen asszonyokat ugyanis nagyobb mértékben fenyegeti a szívbetegség és a cukorbaj, valamint az asztma és a tüdejük is rosszabbul működik, így esetükben a magasabb ösztrogén-szint kevésbé releváns.

Egy másik, ugyancsak Stockholmban ismertetett kutatás viszont azt derítette ki, hogy a rovarirtó szerek használata is duplájára növeli az asztma kockázatát. A kutatók a 16 legelterjedtebb rovarirtó szert vizsgálták, amelyek közül hatot emiatt már vissza is vontak a forgalomból.

A kaptánt, diazonint és coumaphost tartalmazó szerek azonban változatlanul kaphatóak. Utóbbi gombaölő pedig a legveszélyesebb az asztma kialakulása szempontjából.

STOP

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

elhízás
Fogyasztószerek Magyarországon: ez az 5 gyógyszer érhető el ma az elhízás ellen – Mutatjuk, mit tudnak
rostbevitel
10 olcsó étel, amivel jó sok rostot vihetsz a szervezetbe – Ezek legyenek mindig a kamrában
hasnyálmirigy
Ebből tudhatod, hogy a hasnyálmirigyed már nem sokáig bírja
demencia
Ennél a vércsoportnál nagyobb a demencia rizikója
tojásfogyasztás
Kiderült, hogyan a legegészségesebb a tojás – Így szívódik fel belőle a legtöbb D-vitamin
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +4 °C

Kelet felől tovább csökken a felhőzet, így általában derült, napos időre számíthatunk kevés fátyolfelhővel, de a déli határszélen lehetnek felhősebb területek. Csapadék nem várható. Az északkeleti szelet sokfelé kísérik erős széllökések.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 14 és 18 fok között valószínű.Késő estére 4 és 11 fok közé hűl le a levegő. A mai orvosmeteorológiai helyzet sokaknak megterhelő lehet, a keddi hidegfront hatása ugyanis szerdán tovább fokozódhat.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Narancs vagy paprika: melyikben van több C-vitamin? – Tedd próbára tudásod kvízünkben! Közismert, hogy naponta legalább ötször kellene zöldséget-gyümölcsöt fogyasztanunk. Azt is tudod azonban, hogy milyen tápanyagokat rejtenek növényi élelmiszereink? Kvízünk segítségével most tesztelheted a tudásod!
kvíz
A lenyelt rágógumi évekig a gyomorban marad: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Számos tévhit és félreértés kering a köztudatban az emberi test működéséről és egészségünk megőrzéséről. Te felismernéd a leggyakoribb mítoszokat? Tedd próbára tudásod alábbi kvízünkben!