Súlyos fertőzésektől óvhatnak meg a kutyák

A border collie-k, a közepes méretű pásztorkutyák hatékony fegyvernek bizonyulhatnak a strandokon veszélyes fertőzéseket okozó kólibaktériumokkal szemben - állítja egy új kutatás.

A tudósok szerint a keményen dolgozó pásztorkutyák sikeresek voltak a strandokon, amikor sirályokat kellett elriasztani - erről az Amerikai Mikrobiológiai Társaság (American Society for Microbiology) éves közgyűlésén számoltak be.

A sirályok ürüléke ismert forrása az E. coli baktériumoknak, amelyek hasi görcsöt és hasmenést okozhatnak az emberben. (Az Escherichia colit magyarul kólibaktériumnak, kólibacilusnak is szokták hívni.) Az ilyen kórokozók túl magas szintje miatt számos strandot kellett már lezárni világszerte. Sőt ez a vezető oka annak, ha egy tengerparti vagy tóparti szakaszról ki kell tiltani a fürdőzni, napozni vágyókat - írja a BBC . A baktérium elsősorban az emberi és az állati ürülékben tenyészik, és végül a tengerekbe is bekerül, különösen, ha a szennyvíz- és csapadékelvezetés nem megfelelő, vagy az esőzések és áradások miatt nem bírja a rendszer elvezetni a túl sok csapadékot.

A sirályok nagy szerepet játszanak a rezisztens (ellenálló) baktériumok terjesztésében. A madarakból vett minták tanúsága szerint az E. coli-minták egyharmada legalább egy antibiotikummal szemben rezisztensnek bizonyult.

A mostani tanulmányt összeállító kutatók border collie-kkal őriztették az amerikai Michigan-tó partjának egy kétszáz méteres szakaszát. A border collie-k nyári szezonban "szolgáltak" a tóparton. Ez a partszakasz fele volt. A térség másik felét "őrizetlenül" hagyták.

A környéken a sirályok egy fajtája igencsak elszaporodott, 1970 óta évente tíz százalékkal nőtt a madárállomány. A collie-k nemcsak intelligenciájukról ismertek, hanem arról is, hogy rendkívül jó a terelőképességük. A kutyákat tehát a Michigan-tónál is bevetették: megzavarták a sirályokat és nem hagyták, hogy az általuk őrzött partszakaszon leszálljanak.

Súlyos fertőzésektől óvhatnak meg a kutyák (Fotó: Europress)

Legtöbbször a kutyákat pórázon vezették - magyarázta Dr. Elizabeth Alm, a Central Michigan University munkatársa, a kutatás vezetője. Csak akkor engedték el a collie-kat, ha a kutya gazdája, kiképzője megmutatta, hogy üldözzék el a sirályokat. Amikor hívták őket, a kutyák visszafordultak, és ismét pórázon vezették tovább a négylábúakat.

A kutatók ezután megvizsgálták a talajt, a homokot, a vizet, megszámolták a madarakat. A 2012-es és 2013-as szezont igyekeztek összehasonlítani, természetesen kólifertőzés szempontjából. Almék kimutatták, hogy a kutyák által ellenőrzött területen jóval kisebb volt a baktériumok száma, mint a "kezeletlen" partszakaszon.

Ugyanakkor a járőrözés nem bizonyult tökéletesen hatékonynak. A nyár végén a baktériumok megint elszaporodtak. Dr. Alm ezért úgy gondolja, hogy a járőrözés időpontjának helyes megválasztása rendkívül fontos lehet a hatékonyság szempontjából. A kutató szerint ha az E. coli már a szezon elején megtelepszik a strandon , akkor ki fog tartani az egész szezonon keresztül. Így a kutyák hiába riasztják el a később, a szezon alatt érkező madarakat, a korábbiak hatását nem tudják természetesen semmissé tenni.

Még egy kérdés felmerült a BBC szerint a border collie-kkal kapcsolatban: mi van, ha a kutyák ürüléke okoz további szennyezést a parton? Erre Dr. Alm gyorsan választ adott: "profi munkakutyákról van szó". A collie-kat betanítják arra, hogy hol végezhetik a dolgukat, de ha mégis a parton tennék ezt, akkor a kutyák gazdája, kezelője felszedi az ürüléküket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra