Koronavírus: rájöttek az egyik furcsa tünet okára

A koronavírus-fertőzés egyik tünete lehet a szaglás romlása vagy elvesztése, amely akkor is jelentkezhet, ha orrunk nem váladékozik. Ezt sokáig nem tudták megmagyarázni, a francia kutatók azonban a betegek CT-felvételeinek elemzése során rájöttek a jelenség okára.

A koronavírus-fertőzés szokatlan tüneteiről korábbi cikkünkben olvashat bőveben - kattintson ide!

A nátha és a megfázás gyakori velejárója a szaglás romlása vagy átmeneti elvesztése, ennek okát azonban könnyen kitalálhatjuk: a termelődő orrváladék eldugítja az orrunkat, így az illatmolekulák nem tudnak eljutni a szaglósejtekhez. Az új típusú koronavírus okozta fertőzés azonban még akkor is szaglásvesztést idézhet elő, ha orrunk nem váladékozik, így a szakemberek nem tudták megmagyarázni a mögötte álló okokat - egészen mostanáin.

Ez okozza a szaglásvesztést

A 24.hu ugyanis arról számolt be, hogy a párizsi Lariboisière Egyetemi Kórház kutatói a koronavírusos betegek CT-felvételeit elemezve megállapították, hogy a szaglásvesztést az orr nyálkahártyájának gyulladása okozza, ami ugyanúgy eltömíti a szaglóréseket, mint a váladék, csak ezt nem érezzük. A légzésünk ugyanis ugyanolyan akadálytalan, mint máskor, ám ettől még a szaglósejtekig ugyanúgy nem tudnak eljutni az illatmolekulák. A kutatók a JAMA Otolaryngol Head Neck Surgery tudományos folyóiratban publikálták eredményeiket.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus szaglás, koronavírus tünetek, koronavírus-fertőzés,
Rájöttek, miért romlik a koronavírus-fertőzöttek szaglása. Fotó: Getty Images

Így zajlik a folyamat

Az új típusú koronavírus egyébként az ACE2 receptorokhoz kötődik a testünkben és a TMPRSS2 fehérje segítségével fertőzi meg a sejtjeinket, amelyek így elkezdik legyártani a vírus örökítőanyagát. A folyamat hatására azonban beindul az immunrendszer védekező mechanizmusa is, és gyulladások alakulnak ki a szervezetünkben - épp ez az, ami igazán veszélyessé teszi ezt a kórokozót.

A kutatók korábban úgy vélték, hogy a koronavírus konkrétan a szagló érzéksejteket semmisíti meg - ezek felelnek azért, hogy az illatmolekula jeleit eljuttassák az agy azon a részébe, ahol ezek érzetté alakulnak. A szaglósejtekben azonban nincsenek ACE2 receptorok - a szaglósejtek munkáját segítő, úgynevezett szusztentakuláris sejtekben viszont vannak. Valószínűleg ezek a sejtek károsodnak a koronavírus-fertőzés következményeként, majd az immunválasz miatt megduzzadnak, a beteg pedig átmenetileg elveszíti a szaglását. Fontos azonban kiemelni, hogy maguk a szaglósejtek nem sérülnek meg a folyamat során, így a gyulladás mértékének csökkenésével párhuzamosan viszonylag gyorsan visszanyerjük a szaglásunkat. A szusztentakuláris sejtek egyébként is könnyen regenerálódnak: még az egészséges emberek esetében is folyamatosan elhalnak és megújulnak.

A koronavírustól tartva úgy kitakarította a pár a házat, hogy egyikük belehalt a vegyszerek okozta mérgezésbe - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra