Koronavírus: nyálból mutatnák ki a fertőzést

Egy, az új koronavírust nyálból kimutatni képes teszt megalkotásán dolgoznak a Semmelweis Egyetem Orálbiológiai Tanszékének kutatói az egyetem több klinikájával együttműködésben.

Hogyan zajlik a koronavírusteszt a gyakorlatban? Videóban mutatjuk meg - kattintson !

Vírusfertőzések, így az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta fertőzés kimutatására a felső légutakból vett kenetminta az általánosan alkalmazott eljárás. Ennek megfelelően a COVID-19 diagnosztizálására használt PCR-teszthez is orrból és garatból nyernek mintát. A mintavétel ugyanakkor képzett, megfelelő védőfelszerelést viselő egészségügyi szakembert igényel, valamint az érintettek számára is kisebb kellemetlenséggel járhat. Mint azt a Semmelweis Egyetem közleményében írja , ezzel szemben a nyálminta begyűjtése sem érintkezést, sem szakavatott személyzetet nem igényel. Ennélfogva optimálisabb megoldást jelenthez széles körű szűrővizsgálatok gyors elvégzésére.

Jelenleg orrból és garatból vesznek mintát a koronavírus kimutatására használt PCR-tesztekhez
Jelenleg orrból és garatból vesznek mintát a koronavírus kimutatására használt PCR-tesztekhez. Fotó: Getty Images

Dr. Varga Gábor, az Orálbiológiai Tanszék vezetője elmondta, június óta humán vizsgálatokat is folytatnak az eljárás pontosságának feltárása céljából. Jelenleg COVID-19-betegek bevonásával hasonlítják össze, hogy nyálból is legalább olyan megbízhatóan ki lehetne-e mutatni a koronavírusok jelenlétét, mint a felső légúti kenetekből. Az előzetes eredmények pedig arra utalnak, hogy igen. "Amennyiben sikerül igazolni, hogy a nyálminta megfelelő alapanyag a vírus kimutatásához, a következő lépés egy ezen alapuló diagnosztikus készlet kialakítása és bevezetése az egyetemen" - árulta el a tanszékvezető.

Az intézmény munkatársai - együttműködésben a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetemmel - korábban száznál is több releváns tudományos publikációt tanulmányoztak át a témában, illetve több nemzetközi klinikai vizsgálat eredményeit is kielemezték. Metaanalízisükben végül arra a következtetésre jutottak, hogy a nyálmintából történő tesztelés hatékony és ígéretes alternatívája lehet a jelenleg alkalmazott, orrból és garatból való mintavételnek. Megjegyezték ugyanakkor, hogy optimalizált és validált módszereket kell bevezetni a tároláshoz, szállításhoz és mintavételezéshez, valamint egységesíteni kell az RNS kimutatásának módszerét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra