Koronavírus: megkérdőjelezték az orosz vakcina eredményeit

A The Lancet leközölte a Szputnyik V eddigi klinikai vizsgálatainak eredményeit, erre válaszul 15 tudós tiltakozó levelet írt.

Októberre ígért vakcinát az új típusú koronavírus okozta COVID-19 betegség ellen a Pfizer amerikai gyógyszergyár. Egy másik cég pedig bejelentette, hogy újabb hatékony gyógyszert talált a COVID-betegek kezelésére - további részletek itt .

A koronavírus (COVID-19) elleni orosz vakcina, a Szputnyik V klinikai vizsgálatainak korai eredményeivel kapcsolatos kétségeinek adott hangot kutatók egy csoportja a The Lancet című orvosi folyóiratnak hétfőn elküldött hivatalos levélben - számolt be a Reuters hírügynökségnek a dokumentum egyik szerzője. A philadelphiai Temple Egyetem docense, Enrico Bucci szerint a hivatalos levelet - amelynek tartalmát a Reuters nem látta - öt országból, döntően Olaszországból, valamint Svédországból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból és Japánból származó 15 kutató, egyebek között virológiai és immunológiai szakemberek írták alá.

Kutató dolgozik a Szputnyik V nevű oltással a Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézetben. Fotó: Vyacheslav Prokofyev\Getty Images
Kutató dolgozik a Szputnyik V nevű oltással a Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézetben. Fotó: Vyacheslav Prokofyev\Getty Images

Elutasították a kritikát

Néhány nappal korábban kutatók egy nagyobb csoportja - beleértve a 15 tudóst is - nyílt levelében fordult a The Lancet főszerkesztőjéhez, miután a folyóirat leközölte a moszkvai Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet által kifejlesztett oltóanyag eddigi klinikai vizsgálatainak eredményeit. A kutatók rámutattak, hogy "nagyon valószínűtlen" mintázatokat azonosítottak a tesztelések első és második szakaszának adataiban.

A Gamaleja Intézet egyelőre nem reagált a hétfőn elküldött hivatalos levéllel kapcsolatos megkeresésre. Múlt héten azonban az intézet elutasította a nyílt levélben megfogalmazott kritikákat, mondván, hogy a publikált eredmények hitelesek, pontosak, és a The Lancet szakemberei is megvizsgálták őket. Az Interfax orosz hírügynökség szerint a nyílt levél nyomán az intézet részletes levélben reagált a folyóirat főszerkesztőjének.

A klinikai tesztelés harmadik fázisában járnak

Oroszország a világ első COVID-19 elleni vakcinájának kifejlesztője. A Szputnyik V tesztelése első és második szakaszának eredményeit szeptember 4-én publikálta a The Lancet. A tanulmány szerint a beoltott emberekben mintegy másfélszer annyi antitest alakul ki, mint azokban, akik átestek a COVID-19 betegségen. A vakcina klinikai tesztelésének harmadik szakasza már megkezdődött.

Liptai Claudia egy videóban jelentette be a közösségi oldalán, hogy ő is elkapta a koronavírust. További részleteket társportálunk, az nlc.hu cikkéből tudhat meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +8 °C

Csak kevés fátyol-, illetve gomolyfelhőzet zavarhatja a napsütést. Csapadék nem lesz. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik, de egy-egy viharos széllökés sem kizárt. A hőmérséklet kora délután 23 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra