Koronavírus: kiderült, mikor a legfertőzőbb

A betegek az új típusú koronavírus okozta COVID-19 tüneteinek jelentkezésekor, majd az ezt követő öt napban adhatják tovább a legnagyobb valószínűséggel a fertőzést másoknak - derült ki egy friss tanulmányból.

A pácienseknél betegségük elején mutatták ki a legnagyobb víruskoncentrációt, ezzel együtt szaporodni képes vírusok akár a tünetek megjelenése utáni kilencedik napig fellelhetőek voltak a szervezetükben - írták a kutatók a Lancet Microbe brit tudományos folyóiratban. A tanulmány készítői 79 olyan kutatás adatait elemezték ki, amelyek igazoltan koronavírusos , kórházban kezelt, tüneteket mutató páciensek eseteit tartalmazták.

A COVID-19-betegek a tünetek fellépését követő napokban a legfertőzőbbek
A COVID-19-betegek a tünetek fellépését követő napokban a legfertőzőbbek. Fotó: Getty Images

A mintákban talált RNS-részecskékből, vagyis a vírus örökítőanyagának töredékeiből a tünetek kezdetekor vagy ezután öt napon belül volt a legtöbb. Az inaktív RNS-töredékek az orr- és torokmintákban átlagosan még a tünetek megjelenése utáni 17 napon is kimutathatók voltak. A kutatók végeredményben azt a következtetést vonták le, hogy mivel kilenc napon túl nem volt a mintákban szaporodóképes vírus, ezért - a tovább kimutatható inaktív töredékek ellenére - valószínűtlen, hogy a páciensek többsége fertőzne a kilencedik nap után is.

Milyen tünetek kialakulásakor merülhet fel koronavírus-fertőzés gyanúja? Részletek itt.

"Az emberekben azt kell tudatosítani, hogy amint akár a legenyhébb tüneteket is érzik, ne érintkezzenek másokkal, izolálják magukat. Vannak, akik olyan későn kapják meg a teszteredményüket, hogy talán már túl is vannak a legfertőzőbb időszakon" - hangsúlyozta Muge Cevik, a St. Andrews-i Egyetem tudósa. A kutatás nem vizsgálta a tünetmentes fertőzötteket, de a szerzők felhívták a figyelmet arra, hogy más kutatások kimutatták, egyesek már a tünetek megjelenése előtt és tünetmentesen is fertőzhetnek.

A tervek szerint az Egyesült Államokban már december 11-én vagy 12-én megkezdődhet a koronavírus elleni védőoltások beadása. A témáról bővebben társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra