Koronavírus: így kezelnék a súlyos betegeket

Brit kutatók új kezeléssel próbálkoznak, amely reményeik szerint csökkentheti a koronavírus-fertőzés hatásait a legsúlyosabb eseteknél.

Bőrelváltozások és a COVID-lábujj - az új koronavírus a szervezet legkülönbözőbb területeit támadhatja meg. Részletek itt.

A tapasztalatok szerint a betegség legsúlyosabb eseteinél rendkívül alacsony szintre csökken az immunrendszer T-sejtjeinek száma. A T-sejtek feladata, hogy felvegyék a harcot a szervezetet ért fertőzésekkel szemben. Brit kutatók jelenleg klinikai vizsgálatokat folytatnak az interleukin 7 nevű gyógyszerhatóanyaggal, amely megnöveli a T-sejtek számát, ezáltal pedig elősegítheti a páciensek felépülését. A vizsgálatban a Francis Crick Intézet, a King's College London, valamint a Guy's és St. Thomas Kórházak szakemberei vesznek részt.

Az immunrendszeri T-sejtek számának növelésével kezelnék a COVID-19-betegeket
Az immunrendszeri T-sejtek számának növelésével kezelnék a COVID-19-betegeket.Fotó: illusztráció, Getty Images

Előrejelezheti a súlyos betegséget

A kutatók COVID-19-betegek vérét vizsgálva megfigyelték, hogy a T-sejtszámuk nagyon alacsony. Egy egészséges ember 1 mikroliternyi vérében 2-4 ezer T-sejt, más néven T-limfocita található. A megvizsgált betegek vérében viszont csupán 200-1200 T-sejtet mutattak ki. A kutatók szerint ez a felfedezés hozzájárulhat egy olyan teszt kifejlesztéséhez, amely kimutatja a vér T-sejtszintjét. Ebből aztán még idejében kiderülhet, hogy kell-e a betegség súlyosbodásával számolni. Mi több, egy speciális kezelés révén vissza is lehet fordítani az immunsejtek számának csökkenését.

Manu Shankar-Hari, a Guy's és St. Thomas Kórházak kutatója elmondta, hogy az intenzív kezelésre szoruló COVID-19-betegek mintegy 70 százalékának vérében alig 400-800 limfocitát találtak mikroliterenként. Mikor azonban javulni kezdett az állapotuk, a limfocitaszintjük is megemelkedett.

Az interleukin 7 hatóanyagot korábban szepszisben szenvedő betegek egy kisebb csoportján már kipróbálták, és beigazolódott, hogy biztonságosan meg tudja emelni az immunsejtek szintjét. A mostani brit kutatás során olyan intenzív ellátásra szoruló koronavírus-fertőzötteknek adják a gyógyszert, akiknek alacsony a limfocitaszáma, illetve több mint három napja vannak már intenzív osztályon. A kezeléstől azt várják az orvosok, hogy segít majd legyőzni a vírusfertőzést.

Kubában két, saját készítésű gyógyszernek tulajdonítják azt, hogy kevés súlyos beteg hal meg. Minderről részleteket az nlc.hu cikkében olvashat ide kattintva .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra