Koronavírus: ekkor tesztelik embereken az oltást

Az új koronavírus ellen jelenleg négyfajta védőoltást fejlesztenek. Ezek közül a legígéretesebbet valószínűleg három-négy hónapon belül már embereken is tesztelni fogják - közölte Szumja Szvaminatan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezető kutatója.

"Négy lehetséges vakcina kidolgozása van folyamatban. Valószínű, hogy az elsőt vagy a másodikat három-négy hónapon belül elkezdik tesztelni embereken is" - fogalmazott a kutató. A védőoltás várhatóan egy-másfél éven belül válik hozzáférhetővé mindenki számára. A védőoltás kifejlesztése mellett azonban számos, már létező gyógyszerrel is kísérleteznek, hogy kiderítsék, használhatók-e az új vírus okozta fertőzés kezelésére.

koronavírus, új koronavírus, koronavírus-járvány, koronavírus-fertőzés, koronavírus-vakcina
Jelenleg négyfajta védőoltást fejlesztenek az új koronavírushoz. Képünk illusztráció, forrás: Getty Images

Már több mint 1300-an haltak meg

Az új koronavírus ( COVID-19 ) tavaly decemberben jelent meg a közép-kínai Vuhanban. A kór azóta több mint 48 ezer embert fertőzött meg és 1310 áldozatot szedett Kínában. Eddig 3441-en gyógyultak meg, további 9 ezer embert pedig karanténban tartanak fertőzés gyanújával. A járvány gócpontjának számító Hupej tartományban egy nap leforgása alatt 242-vel nőtt a halálesetek száma, ami több mint a duplája az eddig összesített legnagyobb napi halálozási statisztikának. Eddig 103 volt napi rekord, ezt hétfőn jegyezték fel.

A koronavírus tüneteiről és kezelési lehetőségeiről korábbi cikkünkben olvashat - kattintson ide!

A hupeji egészségügyi bizottság azonban felhívta a figyelmet arra, hogy csütörtöktől az új nemzeti protokollal összhangban összesíti az adatokat. Valószínűleg ennek tudható be, hogy egy nap leforgása alatt a korábbiaknál jelentősebb mértékben nőtt a halálesetek és a fertőzöttek száma. A testület emellett lejjebb vitte a halálozási rátát: a legújabb összesítések alapján a betegek 2,7 százaléka esetében volt halálos kimenetelű a kór.

Rosszul járt a turizmus

A Kína és más országok közötti légijáratok száma immár 67 százalékkal csökkent a járvány miatt. Kína és a legszigorúbb korlátozásokat életbe léptető Egyesült Államok viszonylatában pedig ez az arány 80 százalékos. Emellett körülbelül a felére csökkent a légijáratok száma Kína és Japán, illetve Dél-Korea között. A korlátozások körülbelül 2,4 millió embert érintettek. Mindez jelentős csapást mér a világ idegenforgalmára, és lassíthatja a globális gazdasági növekedést is.

Az idei tokiói nyári olimpia szervezőbizottságának elnöke, Mori Josiro úgy véli, a koronavírus terjedése nem lesz hatással a sportesemény menetrendjére, ezért nem is merült fel sem a lemondás, sem az elhalasztás kérdése. Az idei nyári olimpiát július 24-e és augusztus 9-e között tartják meg Tokióban.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

autizmus korai jelei
Ezek az autizmus első jelei – Már egészen kicsi korban megmutatkozhat
normál vércukorszint
Meddig egészséges a vércukorszint? – Így értelmezheted a laborleleted
magas vérnyomás
Egyszerű módszer a magas vérnyomásra – Nem kerül pénzbe, mégis kevesen gyakorolják
beltéri levegő
Így betegít meg télen a saját lakásod – 5 jel, hogy az otthonod a ludas
folyadékfogyasztás
Naponta ennyi vizet szabad meginni – Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a túlhidratálásra
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +0 °C
Minimum: -5 °C

Északon, északnyugaton többnyire erősen felhős vagy borult, helyenként párás idő valószínű, délebbre - akár hosszabb időre - szakadozhat a felhőzet. Elszórtan fordulhat elő csapadék; északi tájainkon kisebb havazás, dél felé haladva gyenge ónos eső, a fagypont feletti részeken a kisebb eső lehet a meghatározó. Csak az Észak-Dunántúlon élénkülhet meg helyenként a keleties szél.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 0, +1 fok körül alakul, de északnyugaton ennél hidegebb, délen, délkeleten ennél enyhébb lehet az idő. A borult, párás idő és a gyenge légmozgás kedvez a szennyezőanyagok feldúsulásának, ami fokozhatja a légúti panaszokat.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

digitális detox
Digitális detox: csak a fiataloknak fontos. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Az okostelefonok, tabletek, laptopok, tévék az életünk részei, azonban mind fizikai, mind mentális egészségünket megterhelhetik, ha nem tudatosan használjuk őket. Kvízünkben tesztelheted a tudásodat a témáról, illetve a digitális detoxról.
D-vitamin
Melyik ételünkben van sok D-vitamin? – Teszteld a tudásod! A D-vitamin az egyik legfontosabb zsírban oldódó vitamin, amelynek hiánya komoly egészségügyi következményekkel járhat. Kvízünk segítségével kiderítheted, mennyire pontos a tudásod ezzel az értékes vitaminnal kapcsolatban.