Koronavírus: megjelent a szomszédban egy új alváltozat

Romániában is megjelent a koronavírus omikron variánsának az az alváltozata (a BA.5-ös jelzésű), amely újabb megbetegedési hullámot okozott Dél-Afrikában.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) az „aggodalomra okot adó” kórokozók közé sorolja az ötödik járványhullámért felelős omikron vírusmutáció új, BA.5-ös alvariánsát. A romániai laboratóriumokban múlt héten elvégzett, 83 szekvenciális elemzés során három esetben azonosították az új alvariánst.

„Ez bizony rossz hír, amelyről azt reméltük, hogy legkorábban ősszel érkezik” – kommentálta Facebook-oldalán a bejelentést Octavian Jurma temesvári orvos, a romániai koronavírus -járvány egyik legtöbbet idézett kutatója. Szerinte már csak idő kérdése, hogy az omikron három új alvariánsa közül legfertőzőbbnek bizonyult BA.5 mikor válik dominánssá, a jelenleg igen elterjedt BA.2-es alváltozattal szemben.

koronavírus, covid-19, románia
Megjelent a szomszédban az omikron variáns új alváltozata. A kép illusztráció, forrása: Getty Images

A vírus nem ért egyet azzal, hogy véget ért a járvány

„Hiába hoz Románia olyan »politikai döntést«, hogy vége a világjárványnak , ha a vírus ezzel nem ért egyet” – jegyezte meg Octavian Jurma. Véleménye szerint Románia most már túl lazán viszonyul a koronavírushoz, ezért az ország a „legbarátságosabb” vakációs úti cél lehet Európában az oltatlanok számára. Ugyanakkor azt tanácsolta polgártársainak, hogy ne menjenek külföldre nyaralni, ha nem olttatták be magukat.

Csak a teljes átoltottság véd a súlyos megbetegedéstől

A szakember szerint a BA.5-ös alvariáns eléggé fertőző ahhoz, hogy a vártnál korábban, már nyáron elindítsa a hatodik járványhullámot Romániában. Az orvos úgy véli, a BA.5-tel szemben vajmi kevés védelmet nyújt az, hogy valaki átesett már fertőzésen a koronavírus egyik korábbi mutációjával: ez az alvariáns ugyanis megkerüli a betegséggel szerzett immunválaszt és csak a teljes átoltottság – a harmadik, emlékeztető oltást is beleértve – nyújt védelmet a súlyos megbetegedés ellen.

A Mediafax hírügynökség által idézett szakember szerint ugyanakkor a negyedik adaggal érdemes augusztusig várni, hogy az még friss legyen, amikor jön az újabb járványhullám. Másfelől addig talán már megjelenik a vakcinának az omikron variáns elleni kifejlesztett változata is.

Romániában egyébként már leállt az esetszámok csökkenése, ellaposodott a járványgörbe, sőt, az utóbbi hét napon már valamivel több fertőzést diagnosztizáltak, mint a megelőző héten. Az új esetek mozgóátlaga már egy hete napi 320 körül ingadozik, a betegség számlájára írt halálesetek átlagos száma pedig a hét eleje óta napi kettőre csökkent.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra