Honnan jönnek a COVID-19 elleni gyógyszerek?

A kezdeti aggodalmak ellenére zökkenőmentes a COVID-19-betegek kezelésében alkalmazott gyógyszerek beszerzése, e területen nem ütköztek fennakadásokba vagy ellátási problémákba az európai országok - mondta el Süle András, az Európai Kórházi Gyógyszerészek Szövetségének elnöke, a Péterfy Kórház főgyógyszerésze.

Háziorvos is felírhat favipiravirt enyhe vagy középsúlyos tüneteket tapasztaló betegek kezelésére.

Az egészségügyi ellátórendszer jelenleg három-négy olyan gyógyszerrel rendelkezik, amelyet kifejezetten a COVID-19 gyógyítására alkalmaznak, illetve két új hatóanyagot is törzskönyveztek a közelmúltban. Ez utóbbiak főként a fertőzés korai szakaszában nyújthatnak segítséget, megelőzendő a tünetek súlyosbodását - foglalta össze Süle az InfoRádió Aréna című műsorában. Kitért rá, az említett készítmények forgalmában egyértelmű növekedést tapasztaltak, amint elkezdett emelkedni a megbetegedések száma.

A COVID-19-betegek kezelésében alkalmazott gyógyszerek alapvetően drágának tekinthetők
A COVID-19-betegek kezelésében alkalmazott gyógyszerek alapvetően drágának tekinthetők. Fotó: illusztráció, Getty Images

A főgyógyszerész kifejtette, ezzel együtt jelentős drágulásra nem volt példa sem az általánosabb terápiában alkalmazott, sem a specifikusan a COVID-19-betegek ellátásában használt készítmények területén. Mindazonáltal utóbbiak már eleve drága gyógyszernek számítanak, de minden egészségügyi rendszer arra törekszik a kontinensen, hogy azokat a lehető legdemokratikusabban ossza el. "Hasonlatosan a vakcinákhoz, ezek a speciális gyógyszerek külön kategóriát képeznek, járványügyi alapokból kerülnek finanszírozásra, minden egyes országban nagyjából hasonló módon" - fogalmazott Süle, hozzátéve, hogy dacára annak, hogy ezek drága gyógyszerek, mégsem jelentenek terhet a lakosságra nézve.

Az interjúban elhangzott az is, hogy nem jellemző, hogy a kórházak nagyobb gyógyszerkészleteket halmoznának fel. "Az, hogy mindenki számára rendelkezésre álljon mindig a megfelelő mennyiségű gyógyszer, föltételezi azt, hogy ne képezzünk túl sok tartalékot ezekből sehol, hanem mindig a megfelelő és a várható igényeknek megfelelő készletekkel rendelkezzünk" - hangsúlyozta a szakember az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával egybecsengő alapelvet. Mint elmondta, részben ennek is köszönhető, hogy egy COVID-19-beteg ugyanolyan eséllyel jut ma hozzá ellátása során a szükséges gyógyszerekhez a hazai kórházakban, mint akár Németországban vagy Franciaországban.

Süle arról is beszélt, a készítmények zömét az Európai Unión belül gyártják. Elhanyagolható azon szállítmányok aránya, amelyek az EU-n kívülről érkeznek, és ezek is általában a zökkenőmentes ellátást támogatják. "Túlnyomórészt az Európai Unió és részben Magyarország az előállítója az általunk alkalmazott gyógyszereknek" - árulta el a főgyógyszerész.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra