Ijesztő ütemben nő a vastagbélrák előfordulása az 50 év alatti korcsoportban: a 2000-es évek óta évtizedenként megduplázódott a diagnosztizált esetek száma, és 2030-ra a fiatal felnőttek rákos megbetegedéseinek vezető okává válhat. Kutatók most találtak egy kulcsfontosságú mechanizmust, amely megmagyarázhatja az emelkedő tendenciát: egy baktérium által termelt toxint – írja az Iflscience.
A toxin kolibaktin néven ismert, és az Escherichia coli (röviden E. coli) baktérium bizonyos törzsei termelik. Ezek a vastagbélben és a végbélben élnek, és itt fontos élettani funkciót töltenek be a B- és K-vitamin termelésével, illetve a normál bélflóra egyensúlyának fenntartásával. Máshova eljutva azonban komoly betegségeket idézhetnek elő. A kutatás megállapította: a kolibaktinnak való kitettség kora gyermekkorban specifikus genetikai változásokat idéz elő, amelyek növelhetik a vastagbélrák kockázatát még 50 éves kor előtt.
Úgy tűnik, a kolibaktin képes megváltoztatni a DNS-t úgy, hogy az elősegíti e daganattípusnak kifejlődését. „Ha valakiben már 10 éves korára kialakul ezen mutációk egyike, akkor évtizedekkel előbb, 60 helyett már 40 éves korában kialakulhat a szervezetében vastagbélrák” – magyarázta Ludmil Alexandrov professzor, a kutatás egyik vezetője.
A szakember szerint a felismerést követő legfontosabb feladat most, hogy meghatározzák, hogyan és mikor vannak kitéve a gyermekek ennek a toxinnak. Milyen környezeti hatások befolyásolhatják a termelődését, és miből lehet felismerni, ha valaki már fiatalon ki volt téve ennek a vegyületnek? Ezen kérdések megválaszolásához újabb kísérleteket ígérnek.