Jöhet élet a rák után?

Megjelent a Rákgyógyítás Magazin 2012. őszi kiadása. Az ingyenes, hirdetések nélküli lap fókuszában a rák utáni élet áll: vállalhat-e még gyermeket egy daganatos betegségen fiatal korában átesett nő vagy férfi?

A Rákgyógyítás című negyedévenként megjelenő lapnak az onkológiai ellátás helyzetéről nyilatkozik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettese, s az újságban több rákbeteg sorstárs is megszólal: elmondják, betegségük mellett miért vállalják fel, hogy kiállnak önmaguk és betegtársaik helyzetének javításáért. A rákbetegek és családjaik 2008 óta negyedévenként megjelenő országos magazinja eljut a kórházakba, klinikákra, a betegszervezetekhez, s postán is megrendelhető.

A daganatellenes terápiák során figyelemmel kell lenni a kezeléseket követő életre, életminőségre is, a fiatalabb betegeknél ennek pedig része az is, hogy ha egy mód van rá, megőrizzük a termékenységet, s biztosítsuk a későbbi gyermekvállalás lehetőségét - vallja dr. Ungár László nemzetközi hírű sebész-nőgyógyász-onkológus professzor, aki a Rákgyógyítás Magazinban részletesen feltárja, milyen lehetőségek adottak, s milyen korlátokat kell figyelembe venni egy gyermekvállalással összefüggő döntés meghozatalakor. Ugyancsak erről beszél, de már a daganatos beteg férfiak vonatkozásában dr. Baki Márta onkológus főorvos, kitérve arra is, mennyi időt kell várni a kezeléseket követően a gyermeknemzéssel.

Nemcsak a gyermekvállalás előtt állóknak, hanem minden daganatos betegnek felmerül a gondolataiban: miért lett vajon beteg, s továbbörökített-e rákra való hajlamot a gyerekeibe? Amint dr. Falus András, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt és Immunbiológiai Intézetének professzora a lap hasábjain elmagyarázza, a tumorokat okozó génhibák nemcsak a szülőktől származhatnak, hanem szerzett károsodások is lehetnek, s az öröklődési dilemmák megítélésekor nem elég csak a géneket vizsgálni, a család életformáját is górcső alá kell venni.

Betegek, orvosok és az egészségügy valamennyi szereplője számára érdekes a dr. Gajdácsi Józseffel, az OEP főigazgató-helyettesével készült interjú, amelyben a Rákgyógyítás Magazin a legégetőbb kérdésekkel szembesíti a szakembert: miért kell olykor hónapokat várni a képalkotó vizsgálatokra? Min múlik, hogy melyik gyógyszerek lesznek és maradnak elérhetők? Mikor kerülnek új rákgyógyszerek Magyarországra? Hogyan forintosítják a finanszírozásban az életet?

Nemcsak a fizikai erőnlét megtartásáért és a lelkierő megőrzéséért küzdenek a betegek, hanem az anyagi ellehetetlenülés, a szegénység ellen is - derül ki a lap riportjából, amelyben az emésztőszervi daganatos betegeket összefogni igyekvő Gyógyulj Velünk Egyesület rákbeteg alapítói beszélnek saját küzdelmükről és terveikről. Szó esik arról is, hogyan segíthetnek a szociális munkások a betegeknek, hogy legalább enyhíteni lehessen az anyagi gondokon, amelyek a betegség miatt sokszor egyenesen kilátástalan helyzetbe sodornak családokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra