Hogyan zajlik a mellrákszűrés?

Minél korábbi a mellrák diagnózisa, annál sikeresebb lehet a kezelése. Mit kell tudni a mell elváltozásait feltérképező speciális vizsgálatról?

A nőket sújtó egyik leggyakoribb daganattípus a mellrák , mivel többnyire fájdalmatlan és tünetmentes, általában már akkor kerül diagnosztizálásra, mikor elhatalmasodott és áttétes, ezért a rendszeres szűrés létfontosságú, minél korábbi stádiumban sikerül kezelni, annál valószínűbb a gyógyulás. Jelenleg a mellrák szűrése három pillérre épül: az önvizsgálatra, az orvosi vizsgálatra és a műszeres diagnosztikára.

Az emlők rendszeres és módszeres önvizsgálata már 20 éves kortól ajánlott. Olyan családban, ahol már előfordult emlődaganat, a szűrés még indokoltabb! Leginkább a menstruáció utáni napokban érdemes elvégezni, kellően megvilágított helyiségben, a tükör előtt. A mellek alakját, nagyságát, eltéréseit, a mellbimbók állapotát és az emlő bőrét kell áttekinteni nem csak leengedett, hanem felemelt karral is, majd tapintásos vizsgálattal három ujj segítségével körkörös mozdulatokkal végig kell tapogatni a melleket és a hónaljakat is.

Az emlő rosszindulatú daganatainak gyakorisága évről évre nő, Magyarországon ma már a leggyakoribb női rák, évente 7500 új beteget fedeznek fel, és 2300 nő halálát okozza. A betegség kialakulásáról, veszélyeiről és kezeléséről az alábbi cikkünkben olvashat!

Az önvizsgálat mellett fontos, hogy az emlőket rendszeresen orvos is megvizsgálja, kifejezetten akkor, ha bármilyen - akár fájdalmatlan - elváltozást tapasztalunk. Az emlők rendszeres önvizsgálata és orvosi ellenőriztetése mellett a kisebb daganatok észlelésére is alkalmas mammográfiás szűrővizsgálat javasolt. Ezt legkorábban 30 éves korban végezik el, családi előfordulás esetén, 45 éves korig 3 évente érdemes elvégeztetni, míg 50 év felett már mindenképpen évente.

Azon nők esetében, akiknél a család anyai ágon érintett a betegségben, a szűrés még fontosabb! Akinél a családon belül a közvetlen felmenőnél (az anyánál), vagy oldalágon (például a lánytestvérnél) emlőrák fordult elő, ajánlott a mammográfiás alapfelvételt előbb (tehát 45 éves kor előtt) elvégezni (5-10 évvel korábban, mint ahány éves korban a rokon daganatát diagnosztizálták).

A mellrák diagnosztizálása mammográfiás vizsgálattal történik
A mellrák diagnosztizálása mammográfiás vizsgálattal történik

Mammográfiát legkorábban általában 30 éves korban végeznek, akkor is, ha már volt családi előfordulás. Az emlőrák előfordulása 45 és 64 év között a leggyakoribb, ezért 45 éves korig 3 évente érdemes ilyen vizsgálatra menni, míg e felett már évente javasolt. Panasz esetén pedig azonnal orvoshoz kell fordulni!

Mire jó?

A rendszeres szűréssel a halálos kimenetelű emlőtumorok száma jelentősen csökkenthető. Az önvizsgálat, az orvosi fizikális vizsgálat, a mammográfiás mellrákszűrés és a mellultrahang segítségével az emlő esetleges elváltozásaira minél hamarabb fény derülhet. Fontos diagnosztikai eszköz a mellrák-szűrés, amennyiben az emlő alakja megváltozik, torzul, nem gyógyuló seb keletkezik rajta, a bimbó udvara és bőre behúzódik, viszket, vörös, duzzadt vagy véres váladék szivárog belőle.

Mivel végzik?

A mammográf egy speciális emlőrákszűrő berendezés, mely pontos képet alkot a mellszövetről minimális sugárdózissal történő röntgenfelvétel készítése által. Ehhez a mellet össze kell nyomni, ami fájdalommal kevésbé, de kellemetlen érzésekkel annál inkább járhat. Minél újabb egy mammográf, annál inkább képes a mell méretéhez és szövetéhez igazítani ezt a kompressziót.

Ultrahanggal is lehet szűrni

Amennyiben nem szeretnénk mammográfiai szűrésen részt venni, lehetőség van ultrahang-diagnosztikára. Ilyenkor a szakorvos egy speciális gépezet segítségével felméri az emlők és a hónalj szövetállományát, mellyel nem csak a tumorok, ciszták vagy tályogok térképezhetőek fel, hanem esetleges áttétek is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra