Hogyan okoz rákot a génmutáció?

Az orvostudomány fejlődésével egyre több új terápiás út nyílik, amely új reményt adhat a rákos betegeknek. Ezek közül például az egyik - elmúlt időszakban legjelentősebb eredménnyel alkalmazott - irányvonal olyan molekuláris vizsgálatokra épül, amikkel időben felismerhető a rákos sejtek elváltozása és ez által egy sokkal hatékonyabb, célzott terápia válik lehetővé.

Ahhoz azonban, hogy az orvosok ki tudják pontosan választani a megfelelő célzott terápiát, különböző molekuláris diagnosztikai vizsgálatok szükségesek. Ilyen vizsgálat például az EGFR-vizsgálat (azaz epidermális növekedési faktor receptor), amely segítségével meg tudják állapítani, hogy a sejtekben van-e génelváltozás.

Minden daganat génhiba eredménye. Ha ismerjük a hibás gént, akkor innovatív vagy okosgyógyszerrel lehetővé válik célzottan, a gén hibás információtermelését - osztódj és szaporodj! - blokkolni, aminek következtében visszahúzódik vagy teljesen megsemmisül a daganat. Valóban felválthatja a kemoterápiát a célzott vagy személyre szabott daganatterápia? Amennyiben az EGFR-t előállító génben nincsenek génhibák (mutációk), akkor a sejt egészséges és szabályozottan osztódik, növekszik. Ha viszont megjelennek bizonyos elváltozások, akkor a sejt kontrollálatlan növekedésbe és osztódásba kezdhet, ezáltal pedig rosszindulatú, rákos daganat alakulhat ki.

Az EGFR-vizsgálat tehát nem csak segítséget nyújthat a betegség megfelelő kezelésében, de egyben fényt deríthet arra, hogy hajlamosak vagyunk-e a daganatos megbetegedésekre .

Az orvostudomány fejlődésével egyre több új terápiás út nyílik

Az EGFR-vizsgálatot elsősorban a vastagbélrák terápiája során alkalmazzák. Az így felállított korai és helyes diagnózissal jelentős állapotjavulás érhető el, továbbá lassítható a betegség előrehaladása. A mutáció felfedezése után kapott célzott EGFR-gátló kezelés által akár több év túlélés is elérhető.

Ezekre az új, a modern orvostudományban egyre inkább teret nyerő biológiai készítményekre és személyre szabott terápiákra társadalmi szinten is mind nagyobb hangsúly kerül. Az egészségügy feladata, hogy megtanulja alkalmazni ezen innovatív eljárásokat visszaszorítva ezáltal a daganatos megbetegedések erőteljes terjedését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra