A rák első nyolc jele

Az összes rákbetegség egyharmada megelőzhető lenne, ha tudnánk, hogyan kell önvizsgálatot végezni, és mire kell figyelni.

Évente tízezer ember menekülhetne meg

Magyarországon évente több mint 80 ezer új daganatos beteget regisztrálnak. Itthon a szív- és érrendszeri betegségek után a rosszindulatú daganat a második leggyakoribb halálok. 2021-ben összesen 14 819 ember hunyt el a különféle daganatos betegségek következtében a KSH adatai szerint .

Mindeközben az összes rákbetegség egyharmada megelőzhető lenne, ha tudnánk, hogyan kell önvizsgálatot végezni, és az önvizsgálat alkalmával mire kell figyelni. A tömegtájékoztatás nagy figyelmet fordít arra, hogy milyen szűrővizsgálatokra kell és érdemes elmenni, valamint milyen elváltozásokkal kell rögtön orvoshoz fordulni. Ezeknél a betegségeknél ugyanis nagyon fontos a korai felismerés.

rák, daganatos megbetegedés, betegség, önvizsgálat, megelőzés,
Korai felismeréssel jóval magasabbak a túlélési arányok a daganatos betegek körében. Fotó: Getty IMages

Mit tehetünk, és mire figyeljünk?

A Magyar Rákellenes Liga évente a cselekvés fontosságára hívja fel a figyelmet. Az önvizsgálattal, szűrésre járással, a tünetekre odafigyeléssel megelőzhető, illetve korai stádiumban felismerhető lehet a daganatos betegség. Fontos kérdés tehát, hogy mit tehetünk, hogy egészségesek maradjunk, hogy a daganatos betegséget még korai stádiumban felismerjük.

A legfontosabb a primer prevenció, és kiemelt szerephez jut az egyén saját felelőssége, hogy figyeljen a tünetekre és az önvizsgálatra. Testünk ugyanis jelzéseket küld számunkra, figyelmeztetve minket, hogy valamilyen betegség van kialakulóban.

Annak érdekében, hogy a daganatos megbetegedések kialakulását megelőzzük, vagy már korai stádiumban megkaphassuk a megfelelő kezelést, a következő nyolc figyelmeztető jelre kell odafigyelnünk:

1. anyajegyen, szemölcsön látható változások;

2. indokolatlan fogyás;

3. nyelési nehézségek;

4. nem múló köhögés, rekedtség;

5. érezhető csomó, duzzanat a mellben, herékben;

6. fekély, sérülés a bőrön, amely nem gyógyul;

7. véres, szokatlan széklet, vizelet;

8. szokatlan vérzés, váladékfolyás.

Ha ezek közül bármelyiket két hétnél hosszabb ideig észleljük, azonnal forduljunk orvoshoz! Ne feledjük azt sem, hogy vannak olyan daganatos megbetegedések is, amelyeket nem tudunk önvizsgálattal felfedezni, ezért rendszeresen járjunk el szűrésre!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +8 °C

Sok napsütésre számíthatunk a kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett. Csapadék nem várható. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon erős, egy-egy helyen viharos lökések is kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 27 fok között várható. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra