Viszlát, csirkebőr: mi az a keratosis pilaris, és mit tehetünk ellene?

A felkaron, combon, lábszáron, fenéken, ritkább esetben az arcon megjelenő, érdesebb kis rózsaszínes, piros, vagy fehér dudorok a keratosis pilaris nevű bőrelváltozás leggyakoribb tünetei. Aggodalomra nincs ok, mert ártalmatlan, nem jár fájdalommal és nem is fertőző, ugyanakkor tény, hogy esztétikai szempontból zavaró lehet, éppen ezért érhető, ha szeretnénk tőle megszabadulni.

A keratosis pilaris általában azokat érinti, akiknek szárazabb a bőre. Maga az elváltozás tulajdonképpen egy szaruképzési rendellenesség, amely úgy alakul ki, hogy a szőrtüszőkben elhalt hámsejtek halmozódnak fel. Ennek az az oka, hogy valamilyen okból a bőr természetes hámlási és megújúlási folyamata nem megfelelő módon megy végbe, és a hámsejtekben lévő keratin nevű vázfehérje eldugaszolja a szőrtüszőket, amitől a bőr grízes, és érdesebb tapintású lesz. Az apró dudorok bizonyos esetekben gyulladtak is lehetnek, illetve viszkethetnek.

A keratosis pilaris gyakrabban alakul ki gyerekeknél, tinédzsereknél és fiatal felnőtteknél, idősebb korban már kevésbé jellemző, de előfordulhat. Ha tinédzserkorban jelenik meg, akkor egyes esetekben a pubertás végével, a hormonhullámzások enyhülésével a probléma magától is enyhülhet, illetve meg is szűnhet. Ez a bőrelváltozás szimmetrikusan jelenik meg, tehát mindkét karon vagy mindkét lábon, combon, nem csak az egyiken.

Hajlamosíthat a kialakulására az, ha valakinek a bőre száraz, vízhiányos, esetleg sérült védőrétegű, az A-vitamin-hiány, az elégtelen személyes higiénia, genetikai tényezők is, illetve kutatások szerint az ekcémára, allergiára és asztmára hajlamosak körében is gyakrabban jelenik meg. A száraz, alacsony páratartalmú levegő ronthat az állapotán.

Hámlasztás és hidratálás a legjobb kezelési módok

Ahhoz, hogy a keratosis pilarisos bőr állapotát javíthassuk, fontos, hogy támogassuk a bőr természetes megújulási folyamatát, például hámlasztók használatával, amellyel akadályozhatjuk a szőrtüszők eltömődését, illetve az esetleges gyulladás kialakulását is. A kémiai hámlasztó hatóanyagok közül a BHA sav, a glikolsav és a tejsav jól működhet, a bőrradírokat inkább érdemes kerülni, különösen azokat, amelyek nagy és durva szemcséket tartalmaznak, mivel felsérthetik a bőrt, súlyosbíthatják az irritációt és a gyulladást.

bőrgyógyászat, bőrápolás
A KERATOSIS PILARIS NEVŰ BŐRELVÁLTOZÁS TÜNETEI A VÉGTAGOKON JELENTKEZNEK. FOTÓ: GETTY IMAGES

A mechanikai hámlasztás egyébként sem igazán jó megoldás, hiszen a probléma “forrása” a bőrfelszín alatt van, ahol a kémiai hámlasztók jobban hatnak. A bőr tisztítása is végezhető ezeket a kémiai hámlasztó hatóanyagokat tartalmazó lemosókkal, tusfürdőkkel, emellett pedig arra érdemes ügyelni, hogy lehetőleg gyengéd, illatanyagmentes, nem szárító termékeket válasszunk, amelyek nem hagynak maguk után “csikorgósan” tiszta bőrérzetet, és a klasszikus szappanok használatát is kerüljük inkább. Ne fürödjünk és ne zuhanyozzunk sokáig túl meleg vagy forró vízben, mert ez is száríthatja a bőrt.

A száraz levegő és a forró víz nem tesz jót

Emellett fontos kiemelt figyelmet fordítani a hidratálásra is. Olyan termékeket érdemes keresni, amelyek könnyed állagúak, tehát nem tömik el a pórusokat, de jól hidratálnak, és nyugtatják is a bőrt. Jó hatóanyagok az urea, a panthenol, a ceramidok, a centella, a hialuronsav, a kerti izsóp, a glicerin, a jojobaolaj vagy az avokádóolaj. A testápolókat érdemes mindig fürdés vagy zuhanyzás után, kissé még nedves bőrre felvinni. Jók lehetnek a retinolt, illetve származékait tartalmazó termékek is.

Fontos, hogy ha retinolszármazékot, illetve AHA-savakat (tehát tejsavat, glikolsavat) tartalmazó készítményeket használunk, akkor fokozottan kell figyelni a bőr fényvédelmére! A fűtésszezon elindultával érdemes lehet megfontolni egy párásító készülék beszerzését, hogy a helyiségek túl száraz levegője ne rontsa tovább a bőr állapotát. Ha a keratosis pilaris nagyon zavaró, és semmilyen otthoni kezelés hatására nem enyhül, akkor érdemes lehet bőrgyógyászhoz fordulni, aki lézeres kezelést javasolhat. A mikrodermabárzió is szóba jöhet, de ezzel kapcsolatban minden esetben ki kell kérni a szakember véleményét.

Kerüljünk mindent, ami irritációt okozhat

Amire még fontos figyelni, hogy ne vakargassuk, kapargassuk a bőrt, mert emiatt sérülhet a barrier, vagyis a bőr védőrétege, hatására pedig az esetleges gyulladás súlyosbodhat, illetve akár maradandó hegek is kialakulhatnak. A hámlasztással legyünk mértékletesek, heti 2-3 alkalom általában elegendő, a túlhámlasztást mindenképpen el kell kerülni, és a retinolszármazékokat tartalmazó termékeket se használjuk minden nap.

Azokon a bőrrészeken, ahol a bőrelváltozás megjelenik, jobb kerülni a borotválást, epilálást és gyantázást, mert ezek is irritációt okozhatnak, növelhetik a gyulladásra való hajlamot. A megfelelő kozmetikumok használata és bőrápolási rutin kialakítása után körülbelül 4-6 héttel számíthatunk arra, hogy a keratosis pilaris-os bőr állapota látványosan javulni kezd.

A cikket Dr. Vass Ilona bőrgyógyász-kozmetológus lektorálta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra