Szűrővizsgálatok 40 felett: megmentik az életét

A felnőttkor számos fájdalommal, sajgással járhat együtt. De mi van akkor, ha ezek valami igazán rossz betegséget jeleznek? Szerencsére számos olyan teszt van manapság, amelyet kikérve megbizonyosodhatunk arról, hogy szervezetünkben mi zajlik - az alábbiakban ezeket foglaltuk össze.

Koleszterinteszt

Miért kell ez nekem? Jelenleg csak Angliában mintegy 7 millió ember szenved szív- és érrendszeri panaszoktól, ezekre pedig sok esetben a koleszterinszint hívhatja fel a figyelmet, állítja Linda Main, a Heart UK szervezet dietetikusa. Szerinte egy szívrohamot vagy egy stroke-ot is úgy előzhetünk meg a legjobban, ha végeztetünk egy koleszterintesztet 40 és 64 év között, emellé pedig érdemes vérnyomást és testtömegindexet is mérni. Ebből a három adatból már jól kiszámítható, hogy mekkora esélyünk van a szívrohamra vagy a stroke-ra. Egy ilyen teszt esetén vért vesznek a karunkból, elküldik egy laborba, az eredményeket pedig 7-10 nap múltán meg is kapjuk. A másik opció, hogy háziorvosunk megszúrja az ujjunkat és a mért eredményt közli velünk.

Mi történik ezután? Ha szükségünk van rá, felírhatnak nekünk sztatint, amely blokkolja azon májenzimünket, amely koleszterint termel. A kisebb dózisú aszpirinadagok szintén megakadályozhatják a vérrögök kialakulását, amelyek hatására szív- és érrendszeri panaszaink alakulhatnak ki. Érdemes arról is tudnunk, hogy az ilyen teszteket időről időre érdemes elvégeztetnünk, hogy tudjuk, májunk jól működik-e.

Így vizsgáltassa ki pajzsmirigyét A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó, szerteágazó tünetek megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor érdemes másfelé vizsgálódni. Kattintson tovább!

Vércukorteszt

Miért kell ez nekem? Folyamatosan szomjas, fáradt és sokszor jár vécére, főként este? Előfordulhat, hogy kettes típusú cukorbeteg és nem tud róla. 40 év felett egyre nagyobb az esélye ennek, főként, ha túlsúlyos, dohányzik és nem mozog sokat. Mindemellett a cukorbetegség ötször esélyesebbé tesz minket a szívrohamra és a stroke-ra, valamint károsítja véredényeinket, idegeinket és szerveinket is. Koleszterinteszt mellett tehát egy vércukortesztet is kell csináltatnunk, amely ujjszúrásból vagy vérmintából is másodpercek alatt megvan. Ha a vércukrunk magas, további teszteket kell elvégeztetnünk, hogy megtudjuk: tényleg cukorbetegek vagyunk-e.

Mi történik ezután? Vagy injekciókat kell beadni magunknak, vagy gyógyszereket kell szednünk, hogy testünk jobban reagáljon az inzulinra.

50 felett érdemes egyes szűrővizsgálatokat elvégezni

50 felett érdemes egyes szűrővizsgálatokat elvégezni

Köszvényteszt

Miért kell ez nekem? A köszvény úgy alakul ki, hogy a vér húgysavtartalma megnövekszik, ez pedig ízületduzzanathoz és jelentős fájdalmakhoz vezethet. A köszvény károsíthatja az ízületeket, ha nem kezelik ki, rosszabb esetben pedig műtétre is szükségünk lehet, hogy ízületeink helyreálljanak. A köszvény főként a harminc év felettieket, illetve a klimaxot megélt nőket veszélyezteti, klasszikus tünetként sokszor a nagylábujj környéki fájdalmak és duzzadás jelentkezik. Ha ilyeneket tapasztalunk, megkérhetjük orvosunkat, hogy végezzen rajtunk szérumos húgysavtesztet, amely gyakorlatilag ezen sav koncentrációját adja meg a vérben.

Mi történik ezután? Az ilyen panaszokra első körben NSAID-okat, azaz nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket írnak fel. A húgysav mennyiségét csökkentő gyógyszereket azoknak írják fel, akiknél a köszvény rendszeresen jelentkezik.

D-vitamin-teszt

Miért kell ez nekem? A világ felnőtt lakosságának fele D-vitaminhiányos. Az alacsony D-vitaminszint hatására csontritkulás és csonttörés is jelentkezhet, valamint a demencia kialakulása is esélyesebbé válik. Sokaknál ugyan ez a hiány nem jelentkezik tünetekkel, de egy idő után még ők is tapasztalhatnak izomgyengeséget vagy csontfájdalmat. Mindez ráadásul esélyesebb, ha testtömegindexünk 30 felett van. Ha veseköveink vannak vagy gluténérzékenyek vagyunk, szintén érdemes tesztet végeztetni.

Mi történik ezután? Ha a vérvétel során kiderül, hogy alacsony értékeink vannak, napi 10 mikrogrammnyi D-vitamint szoktak javasolni, illetve étrendünket is érdemes átalakítani úgy, hogy több olajos hal, tojás és dúsított gabonapehely legyen benne.

Pajzsmirigyteszt

Miért kell ez nekem? A pajzsmirigyprobléma nőknél jellemzőbb, az ötvenes-hatvanas nők körében sokkal gyakrabban tapasztalható pajzsmirigy-alulműködés , amelynek hatására fáradtnak, depressziósnak érezhetik magukat, illetve ami miatt fel is szedhetnek jó pár kilót. A teszt szintén vérvételen alapszik, amely során a vér TSH (pajzsmirigy-stimuláló hormon)-, illetve T3 és T4 (tiroxin)-szintjét mérik. Ha magas a TSH-szint és alacsony a T4-szint, az egyértelműen azt jelzi, hogy pajzsmirigyünk alulműködik.

Mi történik ezután? Az alulműködő pajzsmirigyre levotiroxin-tartalmú tablettát adnak, illetve javasolt évente új vértesztet csináltatni, hogy a hormonszintet ellenőrizzük.

B12-teszt

Miért kell ez nekem? A B12-vitamin hatására alakulnak ki bennünk az egészséges vörösvérsejtek, amelyek az oxigént szállítják testünkben és agyunkban. Ahogy öregszünk, testünk egyre kevésbé képes elnyelni ezt. A B12-hiány jelei: fáradtság, étvágytalanság, fejfájások. A B12-hiányt azonban okozhatja az autoimmun vészes vérszegénység is, amelynek hatására alig van bennünk olyan fehérje, amely elnyelhetné ételeink vitamintartalmát és testünk javára fordíthatná azt - mindez inkább 60 feletti nőknél tapasztalható. A teszt szintén egy vérvétellel megoldható.

Mi történik ezután? A B12-hiányt egyszerű B12-injekciókkal is orvosolhatjuk, amelyet orvosunk vagy egy nővér ad be nekünk.

Nemi betegségek szűrőteszt

Miért kell ez nekem? A szexnek bizony nem szakad vége az 50. születésnap után. A Saga 8000 emberrel folyatott kérdőívéből (minden megkérdezett 50 év felett volt) az is kiderül, hogy a válaszadók közel fele szexelt legalább heti egyszer - és egyúttal az is kiderült, hogy az idősebb korosztály tagjai közül is egyre többen szenvednek valamilyen nemi úton terjedő betegségtől.

Mi történik ezután? Egyes tesztek eredményét egy napon belül, másokat akár két-három hét várakozás után kapjuk meg. Ha valamelyik teszteredményünk pozitív lesz, vissza kell fáradnunk a klinikára, hogy egy orvossal beszélhessünk eredményeinkről, illetve arról, hogy milyen gyógyszerekre vagy kezelésre lesz szükségünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra