Mit tehetünk az allergia tüneteinek megelőzéséért?

Már előre tudja, hogy az év bizonyos szakaszában szinte biztosan számíthat az allergiás tünetek jelentkezésére? Nézzük, mit tehet ezek elkerüléséért, enyhítéséért!

Mire készüljenek az allergiások?

Régi igazság, hogy az ismert veszéllyel könnyebb szembeszállni. Ez érvényes az allergiára is: annak, akinek immunrendszere valamilyen külső hatásra túlérzékenyen reagál, fontos ismernie, pontosan mire is kell vigyáznia. Ha tehát a visszatérő tünetek (például szezonálisan jelentkező nátha, orrfolyás, szemviszketés, orrdugulás stb.) alapján felmerül az allergia gyanúja , mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulnia.

Rengeteg veszélyes allergén van jelen a levegőben
Rengeteg veszélyes allergén van jelen a levegőben

Légúti tünetek esetében a fül-orr-gégész először megállapítja azt, hogy a panaszok hátterében nincs-e valamilyen elváltozás, például orrsövényferdülés, orrpolip, megnagyobbodott orrmandula stb.. Ez azért is fontos, mert előfordulhat, hogy egy-egy ilyen rendellenesség önmagában nem okoz ugyan bajt, de megakadályozza, hogy az orron keresztül hatékonyan enyhíthessék a tüneteket, hiszen például nem jut el a csepp vagy a spray az orr mélyebb üregeibe.

A következő lépés pedig egy allergiavizsgálat legyen , amely tisztázhatja, hogy az Ön esetében melyik allergén a bűnös. Ennek a vizsgálatnak a legszerencsésebb időpontja a növények tömeges virágzását megelőző időszak, a tél és a kora tavasz, amikor még pollenek (a leggyakoribb allergének) nincsenek a levegőben.

Hogyan kerüljük el az allergént?

Nem könnyű feladat, de meg kell próbálni az adott allergént elkerülni, hiszen ez enyhíti a tüneteket, csökkenti a gyógyszeres kezelés iránti igényt. Különösen nehéz a szezonális allergének, például a pollenek kerülése. Szerencsésebbek azok, akiknél a "bűnös" csak az év meghatározott szakában jelentkezik, például akik a kora tavaszi nyír, mogyoró pollenjére , vagy a nyár elején néhány hétig virágzó fűfélék, fekete üröm pollenjére allergiásak. A pollenjelentéseket figyelve ezek virágzásakor tanácsos a lehető legkevesebbet tartózkodni a szabadban, gyakrabban arcot, hajat, kezet mosni, napszemüveget viselni, röviden, kora reggel szellőztetni, légkondicionálót használni.

Felnőttkorban is kialakulhat allergia Az allergiás betegségekről hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy csak a gyermekeket érinthetik, ám ez nincs így. Allergia bármilyen életkorban kialakulhat , teljesen váratlanul is. Sajnos, rengeteg veszélyes allergén hosszú ideig van jelen a levegőben, ezek kerülése még nehezebb. Jó tudni arról is, hogy az allergia könnyen eszkalálódik, vagyis kiterjedhet olyanokra is, amire az illető addig nem mutatott érzékenységet. Így például azok, akik pollenérzékenyek, azoknak is tanácsosabb a lakásukban is felszámolni például a poratkák búvóhelyeit és csínján bánni a házi kedvencekkel is - már csak azért is, mert ez utóbbiak a szőrükön is hordozhatják a veszélyes polleneket is.

Mit kell tudni a keresztallergiáról?

Ajánlatos ismerni az ún. keresztallergia jelenségét is . Lényege, hogy bizonyos anyagok, amelyek szerkezetükben hasonlítanak az allergiás panaszokat kiváltó allergénekre, maguk is allergiás reakciót váltanak ki vagy erősítik az allergiás tüneteket. Keresztreakciót kiváltó anyagok lehetnek egyes élelmiszerek: gyümölcsök, zöldségek, tengergyümölcsei.

Fontos azt is figyelembe venni, hogy pollenszezonban a szénanátha tüneteit felerősítheti a magas hisztamin tartalmú étel és ital fogyasztása is, mint pl. a paradicsom, a savanyú káposzta, az eper, a citrusfélék, a mogyoró, az alkohol, a kávé, a halak, az érlelt és a penészes sajtok, a füstölt és érlelt húskészítmények.

Hogyan előzhetjük meg a tünetek fellángolását?

Allergiáját alaposan megismerve és a szakszerű, modern gyógyszeres kezelés beállítása után már Ön sem marad fegyvertelen a kellemetlen tünetekkel szemben. Jó tudni, hogy a tünetek enyhítésére használt gyógyszerek egy része, így például a helyi gyulladáscsökkentőt tartalmazó úgynevezett nasalszteroid orrspray-k alkalmazása a megelőzésben is segíthet.

Szezonális allergiás orrnyálkahártya-gyulladás esetén célszerű az erre javasolt (indikált) orrspray használatát már 2-4 héttel a tünetek várható megjelenése előtt elkezdeni! Ezzel ugyanis el lehet kerülni az orr és az orrmelléküregek nyálkahártyáinak megduzzadásával, fokozott váladékképződéssel és orrdugulással járó heveny gyulladását és annak esetleges későbbi szövődményeit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra