Így kezelték az allergiát és az asztmát az ókorban

Bár legtöbbször XXI. századi "járványnak" tartják, a légzőszervi problémák és betegségek egyidősek az emberiséggel. A történelem során sok elmélet állítottak fel az allergia és az asztma okairól, illetve a kezeléseikről is: mai szemmel nézve egészen meglepő módszerekkel próbáltak segíteni a betegeken.

Ugyan modern betegségnek tekintjük, az allergia és az asztma nem újdonság az emberiség történelmében. Aulus Aurelius Celsus (i. e. I. század) római enciklopédista úgy írta le az asztmát, mint amikor az ember "nem tud halkan és zihálás nélkül lélegezni". Lucretius (i. e. I. század), szintén római filozófus pedig feljegyezte, hogy "bizonyos ételek egyesek számára mérgező anyagok". Idősebb Pilnius (i. sz. I. század) elsőként állapította meg a pollen és a légzőszervi megbetegedések közötti összefüggést: ő a vörösborba tett csikófarkot javasolta "gyógymódnak". Az AchooAllergy dr. F. Estelle R. Simons Ancestors of Allergy című könyve alapján gyűjtötte össze, hogyan próbálták meg kezelni ezeket a problémákat az ókorban.

A kínaiak és a csikófark

Shen Nong (i. e. 2700 körül) a kínai gyógynövénygyógyászat atyjának számít. A legenda szerint ötezer évvel ezelőtt ő javasolta először az efedrát, azaz a csikófarkot, amelyet aztán az asztmaszerű tünetek kezelésére használtak. A Ma Huangot, azaz az efedrát hörgőgörcsök enyhítésére, érszűkület megszüntetésére és a nyálkakiválasztás gátlására használták. A kínaiak vitték a csikófarkot Görögországba, ahonnan aztán átterjedt más civilizációkra is.

Egyiptomban a tömjénben és a szőlőben bíztak

Az Ebersz-papirusz nyomán sok mindent tudunk az egyiptomiak szokásairól. A körülbelül i.e. 1550-ben íródott feljegyzés alapján a metu "rendellenességének" vagy "szennyeződésének" tartották az asztmát. Metunak azokat a csatornákat nevezték, amelyek szerintük a levegőt és a vizet eljutották a belső szervekbe, köztük a tüdőbe. Az orvosok ezért megpróbálták a "szennyeződést" megszüntetni, a többi között tömjénnel, okkerrel és szőlővel.

Hippokratész elmélete

Hippokratészt (i. e. 460-377), az orvostudomány atyját tartják az első orvosnak, aki felfedezte, hogy a környezeti tényezőknek közük van a légzőszervi betegségeknek. Az asztmát „zihálásként” írta le, és megjegyezte, hogy „azok az emberek, akik a köhögéstől görnyedt hátúvá válnak, még a pubertás előtt meghalnak”.

Az indiai "szelek"

Sushrutának (i.sz. 5. század), egy indiai gyógyítónak köszönhetően rengeteget tudunk országa orvoslásáról, amelyben egyszerre voltak valláshoz és mitológiához köthető, valamint tudományos alapokon nyugvó módszerek. Indiában úgy gondolták, hogy "szelek" szükségesek az emberi test helyes működéséhez; ha az egyik hiányzik, akkor a "nedvek" átveszik az irányítást a test felett, és ezért alakulnak ki a betegségek.

Meglepő módon az asztmára a dohányzásban látták a megoldást: a nyugtató hatásáról ismert csattanó maszlagot kellett elszívniuk a betegeknek. Ezt a szokást később a brit hadsereg is átvette.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +8 °C

Csak kevés fátyol-, illetve gomolyfelhőzet zavarhatja a napsütést. Csapadék nem lesz. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik, de egy-egy viharos széllökés sem kizárt. A hőmérséklet kora délután 23 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra