15 év múlva minden második ember szénanáthás lesz

A légutak allergiás gyulladása, a szénanátha népbetegséggé vált, mára már 500 millió beteg él árnyékában szerte a világon.

Hazánkban jelenleg a lakosság 25-40 százalékát érinti a krónikus megbetegedés, és ezek a számok emelkedő tendenciát mutatnak - ez derült ki azon a fővárosi sajtótájékoztatón, melyen dr. Gálffy Gabriella pulmunológus, allergológus és klinikai immonulógus, dr. Helfferich Frigyes fül-orr-gégész és Pós Péter, az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetségének ( ABOSZ ) elnöke vett részt.

Az allergiás rhinitis döntően pollenek által kiváltott betegség, melyet a WHO az életminőségre és a teljesítőképességre gyakorolt hatásai miatt kiemelt jelentőségű, krónikus légzőszervi betegségként definiált.

A szénanátha hatásai a jól ismert tüneteken túl (viszkető szemek és bőr, tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás) az élet számos területére hatnak negatívan, és rontják a betegek életminőségét is. A betegség jelentékeny mértékben akadályozza az érintetteket mindennapos tevékenységeikben, a társasági életben, feladataik ellátásában, illetve korlátozza őket kognitív funkcióikban. Nemzetközi kutatások sora regisztrálta, hogy az allergiás rhinitis rosszkedvet, hangulatváltozásokat okoz.

A fexofenadin, az újgenerációs antihisztaminok között nagyobb mértékben csökkenti a szemtüneteket és az orrdugulást, mint az ugyanebbe a kategóriába tartozó loratadin. Gyorsan felszívódik, nem álmosít. Az allergiás rhinitis hatékony kezelése a kidolgozott szakmai ajánlások szerint gyógyszeres terápiával történik. Az enyhe, illetve a közepes-súlyos tünetekkel rendelkező betegeknél, irritatív jellegű panaszok esetén az antihisztamin az első választandó szer, míg gátolt orrlégzés esetén a szteroidok. Amint az a sajtótájékoztatón elhangzott, az allergiás készítmények szedésénél is rendkívül fontos az orvos utasításainak betartása, a rendszeres alkalmazás, hiszen csak így előzhető meg a betegség következtében fellépő életminőség-romlás, melyre a magyar betegek 75 százaléka panaszkodik - magyarázta dr. Gálffy Gabriella.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra