Ismerjük meg a mérgező növényeket! (2)

Menjünk minél többet ki a természetbe, de ne hagyjunk semmit ott, és ne hozzunk semmit el onnan!

Azt szoktuk mondani, hogy minden évszaknak megvan a maga szépsége: pl. a tavasz a rügyfakadás, a nyár a meleg, a napfény, a gyümölcs érlelés időszaka, az őszi erdők színeit azt hiszem, nem kell részleteznem, a tél szépsége a gyönyörű havas táj.

Az előző két részben a tél és a tavasz jellegzetes szabadföldi és szobanövényeivel foglalkoztam, most a nyár és az ősz mérgező növényeit szeretném bemutatni.

Gyöngyvirág: Amilyen gyönyörű, olyan veszélyes. Szinte minden erdőben, ligetben megtalálható. Kertekben dísznövényként ültetik főleg az illata miatt. Nagyon szép az egy száron lévő sok-sok pici fehér virág. Mutatós az ősszel beérő, élénk piros bogyója is.

Nagyon mérgező! Halálos kimenetelű mérgezés is ismert, 5 éves gyermek gyöngyvirág csokrot tartalmazó vázából kiitta a vizet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mérgezés általában a piros bogyók elfogyasztásakor lép fel, de veszélyes a levelek, a virágszárak szopogatása, megrágása is, mert a növény minden része mérgező. Tünetei: Az első szakaszban csillapíthatatlan hányás, hasmenés, erős hasi fájdalom, kábultság. A pulzus nagyon lassú lesz, alig tapintható. A második szakaszban az érverés hirtelen meggyorsul, a vérnyomás lecsökken és a szív leállása következtében beáll a halál.

Elsősegély: Hánytatás, és azonnal orvoshoz fordulni.

Leander:

Dézsás dísznövényként használjuk, a kertben és a teraszon. A növény minden része mérgező. Tejnedve a digitáliszéhoz hasonló glikozidot tartalmaz.

Tünetei: Émelygés, hányás, hasmenés erős hasi görcsök. Szívritmus-zavar.

Elsősegély: Hánytatás, és azonnal orvoshoz fordulni.

Diffenbachia: Nagyalakú pöttyös levelei, gyors fejlődése miatt kedvenc szobanövény. A növény minden része mérgező! Leveleiben is, de főleg a szárában lévő nedv fájdalmas, mély sebeket okoz a szájban- az ajkak feldagadnak, az égető, szúró érzés miatt nagyfokú nyálcsorgás lesz. Nyelési és légzési nehézség alakulhat ki a gégeödéma miatt.

A tünetek kb. húsz perc múlva jelentkeznek.

Elsősegély: Azonnal orvoshoz fordulni.

<u>Gombák:</u>

A meleg tikkasztó napok után végre a felfrissülést hozó eső előcsalogatja a gombákat. Minden kertben füves területen megtalálhatók. Leggyakrabban a barna porhanyós és a kerti tintagombával lehet találkozni. Ezek mérgezést nem okoznak, hiszen ehető gombák, de vannak olyanok is, melyek nyersen fogyasztva is igen komoly mérgezést okozhatnak.

Egy tanáccsal szeretnék szolgálni a mérgezés megelőzésére: ha a kertben találnak gombát, azt soha nem szabad szétrúgni, mindig fel kell szedni, mert mint tudjuk, a gomba spórákkal szaporodik, és ha szétrugdaljuk, évről-évre mindig több lesz.

Itt most nem szeretnék a gyilkos galócával, a nagy döggombával, a susulykával történő súlyos, sokszor sajnos halálos kimenetelű mérgezésekkel foglalkozni, hiszen ennek csak két ellenszere van:

  • Nem szabad gombát szedni! De ha már megtettük:
  • Mindig meg kell vizsgáltatni hivatalos gombaszakértővel!

Elsősegély: A gombamérgezés legkisebb gyanúja esetén is azonnal orvoshoz kell fordulni!

Minden esetben a nyers gombából, de ha nincs, akkor az ételmaradékból spóra azonosítás céljából az orvoshoz vinni kell!

Kora ősszel főleg a tölgyesekben, üde nedves hegyi réteken találkozhatunk a fehér szárú, rózsaszínű vagy lila virágú őszi kikericcsel. A virágzó növénynek levelei nincsenek. Ezek csak a következő évben fejlődnek ki, a sok pici sötétbarna magot tartalmazó tokterméssel együtt.

A növény minden része mérgező!

Tünetek: Az elfogyasztás után 2-6 órával jelentkeznek. Először kaparó, égető érzés a szájban, nyelési nehézség, gyakori hányás, hasmenés, erős hasgörcsök.

Elsősegély: Azonnal orvoshoz fordulni!

Összességében tehát ezek a környezetünket szebbé tevő növények egy kis odafigyelést igényelnek, hogy káros hatásai gyermekeinket ne veszélyeztessék! VI. évf./ 10. szám.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Keresik 2024 legjobb fiatal gyermekgyógyítóit
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Az ország keleti felén nagyrészt borult, párás, ködös idő várható, ott legfeljebb csak kisebb körzetekben süthet ki a nap, a Dunántúl legnagyobb részén viszont napos idő valószínű. Szitálás előfordulhat. A déli szél Sopron és a Kisalföld térségében megélénkül, olykor megerősödik, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borult, párás, ködös tájakon 1 és 4, a naposabb országrészekben 5 és 10 fok között alakul. Késő este általában -2 és +4 fok közötti értékeket mérhetnek. Európa nagy részén, így nálunk is anticiklon határozza meg jelenleg az időjárás alakulását. Ilyen módon nyugodt, eseménytelen időben lehet részünk, és nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra