Elengedhetetlen lépések, hogy szépen gyógyuljon a seb

Életünk során mindannyian szerzünk kisebb-nagyobb sérüléseket. A fertőzések elkerülése és a hegmentes regenerálódás miatt azonban érdemes a lehető legjobban felgyorsítani a sebgyógyulás folyamatát. Nézzük, hogyan segíthetjük a mielőbbi felépülést.

A bőrünkön viszonylag sűrűn keletkezhetnek kisebb sérülések, például karcolások, horzsolások, vágások, vagy akár égésnyomok is. Nyáron viszont – amikor sokkal többet vagyunk a szabadban, és a ruháink is kevesebbet takarnak a testünkből – jóval gyakrabban fordulnak elő ilyen balesetek. Egészségünk megőrzése és a nyári szabadás gondtalan kiélvezése érdekében ajánlott fokozott figyelmet szentelni a sebeink gyógyulásának felgyorsítására.

Egy kis karcolás itt, egy kis horzsolás ott: a mindennapokban gyakrabban sérül meg a bőrünk, mint gondolnánk. És bár a kicsi sebeket sikerrel kezelhetjük otthon is, egyáltalán nem mindegy, hogyan tesszük. Az orvostudomány fejlődésével sok régi elmélet elavulttá vált. Érdemes tehát leszámolni a legnagyobb tévhitekkel.

Miért fontos a gyors sebgyógyulás?

A bőr elsődleges feladata, hogy megóvjon minket a különböző kórokozóktól. Amikor sérülést szerzünk, akkor megnyílik az út a kosz és a kéretlen betolakodók előtt. A védelem mielőbbi visszaállítása, valamint a seb felszakadásának és felülfertőződésének megelőzése érdekében nagyon fontos, hogy kisebb-nagyobb sérüléseink gyorsan meggyógyuljanak.

Fontos kiemelni azt is, hogy minél tovább tart a gyógyulási folyamat, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a sérüléseink maradandó nyomot hagynak maguk után. Ha tehát nem szeretnénk feltűnő hegeket őrizgetni a bőrünkön – amik a baleseteinkre emlékeztetnek, és mindenki amikről kérdezgetnek minket –, akkor javasolt betartani az alábbi tanácsokat, amelyekkel lerövidíthetjük a sebgyógyulás idejét.

Életünk során mindannyian szerzünk kisebb-nagyobb sérüléseket. Fotó: Getty Images
Életünk során mindannyian szerzünk kisebb-nagyobb sérüléseket. Fotó: Getty Images

Hogyan gyorsíthatjuk fel a sebgyógyulást?

A sebgyógyulás felgyorsításának kulcsa elsősorban a helyes sebkezelésben rejlik. A fertőtlenítés és a steril környezet fenntartása elengedhetetlen a fertőzés elkerüléséhez és gyors regenerálódáshoz. Fontos továbbá, hogy kitöröljünk a fejünkből néhány máig népszerű tévhitet, például azt, hogy a sebek a szabad levegőn gyógyulnak a leggyorsabban, vagy azt, hogy a kisebb horzsolásokat nem szükséges lefedni és körültekintően kezelni.

A száraz sebgyógyulás hátránya, hogy a sejtek kiszáradnak és elhalnak, emiatt erős varasodás alakul ki, ez pedig jelentősen akadályozza a hámosodást és a seb mielőbbi bezáródását. Részesítsük tehát előnyben a nedves sebkezelést, ez ugyanis megfelelő környezetet biztosít az új bőrszövet kialakulásához szükséges sejtnövekedéshez. A nedves körülményekkel nemcsak támogatjuk a szervezet öngyógyító folyamatait, hanem fel is gyorsíthatjuk azt, közben viszont a varasodást és a hegesedést megakadályozzuk.

Tudatosítsuk magunkban, hogy akámilyen pici sebről is van szó, a fertőtlenítés és a megfelelő ellátás mindig ugyanolyan fontos. Válasszunk olyan sebkezelő krémet/spray-t ami elősegíti a sérült szövetek regenerálódását, egyszerűbben szólva: hámosít, gyógyítja a sebet. Égési sérülés esetén legfontosabb a hűsítés, a fájdalom csillapítása és hogy valamilyen fizikai védőréteget képezzünk a seben - hasznos, ha ezeket a választott készítmény egyszerre tudja. Fedőkötéssel vagy ragtapasszal pedig megelőzhetjük a seb ismételt lehorzsolását és vérzését, illetve a felülfertőződést is.

Mit tehetünk még a teljes gyógyulás érdekében?

A maradéktalan regenerálódáshoz fontos még, hogy a sebeket ne tegyük ki közvetlen napsugárzásnak. Amennyiben var képződött, ne piszkáljuk, kapargassuk azt. A sérült szövetek gyors gyógyulása érdekében próbáljuk minél kevesebbet mozgatni az érintett testrészt, hogy ne feszüljön meg és ne repedezzen ki a sebünk - erre különösen akkor kell odafigyelni, ha a térdünkön vagy könyökünkön található a sérülés. A sebgyógyulás alatt még jobban ügyeljünk a tápláló étrendre: a a cink, valamint a C-, a B3- , a B2- és az A-vitamin például hozzájárulnak a bőr normál állapotának fenntartásához.

Bizonyos esetekben – például balesetből eredő vagy műtét után maradó sebek esetén –lágylézerkezelést is igénybe vehetünk. Ez a módszer friss sérüléseken is alkalmazható, és még a fedőkötés eltávolítására sem feltétlenül van szükség a kezeléshez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra