Ez lehet az oka az elhúzódó köhögésnek

A megfázás és vírusfertőzések okozta panaszok általában hét-tíz napon belül megszűnnek, ám minden negyedik felnőttnél a köhögés még jóval azután is megmaradhat, hogy a megfázásos panaszok már elmúltak.

A hidegebb idő beköszöntével egyre többen fordulnak orvoshoz köhögésük miatt, szerencsére azonban az esetek túlnyomó többségében nem kell aggódnunk tüneteink miatt. Az elhúzódó köhögés okairól és a köhögéscsillapításról is kérdeztük dr. Tárnok Ildikó, tüdőgyógyász-allergológust, a Tüdőközpont orvosát.

Miért köhögünk?

"A köhögés szervezetünk természetes védőreflexe, melynek során a légutakba került irritáló anyagoktól igyekszik megszabadulni. Légúti megbetegedésekben ez rendkívül hasznos, hiszen elősegíti a légutakban termelődő nyák távozását, ezzel is támogatva gyógyulásunkat" – magyarázza dr. Tárnok Ildikó. Az akut köhögés leggyakoribb okai a felső légutak vírusos vagy bakteriális fertőzései, míg a krónikus köhögés hátterében főként az orr- és melléküregek betegségei, asztma, refluxbetegség, a dohányzás vagy egyéb irritáló tényezők okozta krónikus hörghurut, bronchiectasia állhat, de az ACE-gátlók (a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egyik csoportjának) mellékhatásaként és stressz tünetként is jelentkezhet.

Fertőzések utáni elhúzódó köhögés

A felső légúti megbetegedést követően kialakuló ún. szubakut köhögés három vagy több hétig elhúzódik. A CHEST Journal - American College of Chest Physicians áttekintése szerint azonban a betegek több, mint fele kezelés nélkül felgyógyul a betegségből.

A fertőzések utáni elhúzódó köhögés a szubakut köhögés egyik fajtája, és a többi tünet elmúltával hetekig, vagy akár hónapokig is eltarthat, és krónikus köhögéssé fejlődhet – ismerteti a doktornő, aki hozzáteszi, hogy az influenzán vagy COVID-on túl számos egyéb légúti fertőzés után is tapasztalhatunk hosszan elhúzódó köhögést:

  • megfázás, szövődményes nátha (arcüreggyulladás);
  • torokgyulladás;
  • légcső- vagy hörgőhurut;
  • tüdőgyulladás (vírusos és bakteriális) tüneteként.

Krónikus köhögést tarthat fenn igen gyakran a hátsó garatfali csorgás is, ami elhúzódó felső légúti gyulladás miatt alakul ki. Ilyenkor a felgyűlt váladék a garat felé csorog folyamatos köhögésre ingerelve a betegeket. Az alapbetegség megszüntetésével a köhögés elmúlik.

köhögés
A hidegebb idő beköszöntével egyre többen fordulnak orvoshoz köhögésük miatt. Fotó: Getty Images

Mivel csillapíthatja a köhögést?

"A legfontosabb kiemelni, hogy a köhögés egy tünet, aminek mindig meg kell keresnünk az okát, és ezt a kiváltó okot kell megszüntetnünk. Általánosságban elmondható, hogy enyhébb esetekben tüneteinket mérsékelhetjük pl. bőséges folyadékfogyasztással, hidegpárásító használatával, légúti hurut idején átmenetileg váladékoldó szedésével is. Kerüljük a légutakat irritáló anyagokat (por, dohányfüst, légszennyezettség, vegyszerek stb.), az allergiások pedig a tüneteiket okozó allergéneket!" - javasolja a doktornő, aki ugyanakkor hangsúlyozza azt is, hogy tartós, elhúzódó köhögés esetén ne nyomjuk el a tüneteinket köhögéscsillapító készítményekkel, hanem feltétlenül forduljunk orvoshoz!

Mi a teendő tartós köhögés esetén?

"A légúti fertőzéseket követő elhúzódó köhögés jelentősen befolyásolhatja az életminőséget, nehezíti a munkavégzést, éjszaka pedig a nyugodt, pihentető alvást is zavarja. Amennyiben tüneteink két hónapnál tovább tartanak, feltétlenül indokolt a fül-orr-gégészeti, allergológiai, tüdőgyógyászati, esetenként belgyógyászati kivizsgálás, ezek keretében labor- és képalkotó vizsgálat is" – hívja fel a figyelmet dr. Tárnok Ildikó.

A kivizsgálás célja, hogy a szakorvos kizárhassa többek között a súlyosabb légúti betegségeket, illetve a nem légúti eredetű, de szintén tartós köhögést okozó eltéréseket (pl. a szív, pajzsmirigy, hasi szervek betegségeit). Elhúzódó köhögés esetén ne nyomjuk el a tüneteket, hiszen ezek súlyos szövődményeket okozhatnak, vagy késleltethetik komolyabb tüdőbetegségek felfedezését – magyarázza dr. Tárnok Ildikó. Köhögéscsillapító készítmény felírására általában ritkán, csak indokolt esetben és átmenetileg kerül sor (pl. bordatörés esetén, vagy az éjszakai alvás biztosítása érdekében).

Amikor ne késlekedjünk orvoshoz fordulni:

  • A köhögéshez rossz közérzet társul;
  • Nehézlégzés, mellkasi fájdalom esetén;
  • Indokolatlan fogyást tapasztalunk;
  • A nyakon fájdalmas duzzanatot tapintunk;
  • A felköhögött váladékban vér található.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra