Évi egymillióan halnak meg ezektől a kórokozóktól

Világszerte mintegy 1,3 millió ember halálát okozták 2019-ben olyan kórokozók, amelyek rezisztensek az ismert antibiotikumokra.

Ha a világ nem változtat az antibiotikumhasználati szokásain, akkor 2050-re már minden évben emberek tízmilliói eshetnek áldozatul a rezisztens baktériumoknak – figyelmeztetett Johannes Rauch osztrák egészségügyi miniszter az Európai Antibiotikum Napon. A tárcavezető szerint ezt a jelenséget „csendes pandémiaként” is fel lehet fogni.

antibiotikum, baktériumok, gyógyszerrezisztencia, antibiotikumrezisztencia
Rengeteg áldozatot szednek a gyógyszerrezisztens baktériumok, és ez a szám drasztikusan növekedni fog. Fotó: Getty Images

Forradalmi találmány, rengeteg rizikóval

Az antibiotikumok használata forradalmasította ugyan a bakteriális fertőzések leküzdésének lehetőségeit, ugyanakkor alkalmazásuk még az orvosilag teljesen indokolt esetekben is minden alkalommal elősegíti a rezisztens – vagyis a készítmény hatóanyagának ellenálló – kórokozók kialakulását. Mindez ahhoz vezethet, hogy a gyógyszerek egy idő után már nem hatnak, és egyes baktériumok leküzdése nagyon nehézkessé vagy akár lehetetlenné is válhat.

Életmentő lehet a felelősségteljes használat

Az Európai Antibiotikum Napot 2008-ban rendezték meg első alkalommal az Európai Unió tagállamaiban. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) kezdeményezésének célja, hogy növeljék az emberek tudatosságát, hogy a felelősségteljesen használják az antibiotikumokat.

Az antibiotikumok számos betegség hatékony kezelését teszik lehetővé, de ha ezeket szükségtelenül adjuk be a gyermeknek, azzal sokszor többet ártunk, mint használunk.

Az ECDC friss adatai szerint az antibiotikumrezisztencia mintegy 35 ezer ember halálát okozza évente az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban. Az osztrák hatóságok becslései szerint csak Ausztriában 266 ilyen halálozás fordulhat elő évente.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra