Döbbenetes adatok az időjárásról

62 millió embert sújtott tavaly világszerte a szélsőséges időjárás. A klímaváltozás miatt kétmillió embernek kellett elhagynia otthonát - közölte a Meteorológiai Világszervezet (WMO).

Megdöbbentő adatok derültek ki a globális felmelegedés hatásairól. A klíma állapotáról szóló éves jelentés szerint 35 millió embert sújtottak az áradások, és több mint 1600 ember halála írható a hőhullámok, valamint az erdő- és bozóttüzek számlájára Európában, Japánban és az Egyesült Államokban. A jelentés készítői felhívták a figyelmet arra, hogy a klímaváltozás hatással van többek között az élelmezés biztonságára és az emberek egészségére is.

áradás, árvíz, cunami, időjárás, klímaváltozás
Emberek milliói vesztették el otthonukat az áradások miatt. Fotó: 123rf

Ijesztő számok

A jelentésében a világszervezet felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly mintegy 1 Celsius-fokkal volt magasabb a globális átlaghőmérséklet a Földön, mint az iparosodás korának kezdetekor. Ráadásul az elmúlt négy év volt a legmelegebb az időjárási feljegyzések kezdete óta.

A klímaváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatása veszélyezteti az alultápláltság felszámolására irányuló globális erőfeszítéseket is. Az alultáplált emberek száma 821 millióra növekedett az ENSZ adatai szerint, részben az 2015-16-os El Nino időjárási jelenség okozta súlyos szárazságok miatt.

"Egyre markánsabbak a klímaváltozás mutatói: a légköri szén-dioxid szintje, amely a WMO első, 1994-ben közétett jelentése idején 357,0 ppm volt, folyamatosan növekszik, és 2017-ben elérte a 405,5 ppm-t." A tengerszint emelkedése is felgyorsult: 2018-ban már 3,7 milliméterrel magasabb volt a tengerszint az előző évihez képest. Az északi-sarki jég kiterjedése pedig jóval az átlag alatt volt.

Súlyosbítja a helyzetet, hogy a szárazság, az áradások és a szélsőséges viharok következtében kétmillió embernek kellett elhagynia az otthonát 2018-ban. Eddig tehát ebben az évben kényszerítették a legtöbb embert helyváltoztatásra a természeti katasztrófák.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra