Vége a kórházi hasmenésnek, agyő CDI fertőzés

A Clostridium difficile fertőzésnél (CDI) akár 60 százalékos is lehet a visszaesés kockázata, amelyet a hagyományos kezelések nem képesek elhárítani. Most azonban mikrobákat küldenek a mikrobák ellen.

Sok gondot okoz a kórházakban a diszbiózis vagy diszbakteriózis , azaz az emberrel szimbiózisban élő baktériumok abnormális állapota a bélben, a hüvelyben, vagy a bőrön. Erről többek között a Clostridium difficile baktérium tehet, amely erősen jelen van a fejlett egészségügyet működtető országokban is. Például csak az Egyesült Államokban évente félmillió hasmenéses és kolitiszes esettel hozható összefüggésbe, s akár 29 ezer halálesethez is köze lehet.

A Journal of Infectious Diseases folyóiratban Sahil Khanna, a Mayo klinika kutatója és több intézményből verbuválódott kollégái ismertették azt a tanulmányt, amely szerint egy újfajta kezelés igen magas hatékonysággal vethető be e kellemetlen kórokozóval szemben. A baktériumspórák megelőzésre való alkalmazása kifejezetten hatásosnak tűnik az ismétlődő CDI-vel szemben.

A bélfertőzést okozó baktérium a kórházi antibiotikumkúrát követően támad, a gyógyszer ugyanis felborítja a bélrendszer normális baktériumflóráját. A fertőzés nem csak a kórházi tartózkodást hosszabbíthatja meg, súlyos tüneteket, de akár halált is okozhat. Kattintson! A kísérletben harminc (66,5 év átlagéletkorú, kétharmadukban nő) páciens vett részt. Közülük 26 (86,7 százalék) beteg esetében kifejezetten hatékonynak találták a kezelést, további három beteg esetében enyhült a fertőzés miatti hasmenés , s nem volt szükségük antibiotikumos kezelésre. A kezelés 8. hetében lefolytatott ellenőrzés alkalmával a 30-ból 29 beteg szervezete mutatott ellenállást a fertőző ágenssel szemben. Ezzel párhuzamosan a bélflóra gyorsan helyreállt, és tartós is maradt ez az állapot. A mellékhatásokat – enyhe hasmenés, hasi fájdalom és hányinger – kompenzálta a védekezés képessége.

Sok gondot okoz a kórházakban a diszbiózis vagy diszbakteriózis

A CDI legnagyobb problémája, hogy az antibiotikumos kezelés ugyan hatásos ellene, de ezek a gyógyszerek elpusztítják a bélflóra hasznos részét is, amely pedig a legfontosabb védelmet jelenti a betolakodó mikroorganizmusok ellen. Ha emiatt a betegség újra előáll, akkor ismét az antibiotikumokhoz nyúlnak az orvosok, amelyek tovább pusztítják a mikrobiomot. Az idősebb betegeknél ez különösen komoly probléma. Az antibiotikum helyettesítése a CDI kezelésében azért nagyon fontos eredmény, mert ezáltal csökkenthető a kiújulás kockázata.

A SER-109 kódnevű készítmény mintegy 50 firmicutes baktériumfaj spóráit tartalmazza. Ezek egészséges donorok székletmintáiból származnak. Miután rágcsálómodelleken kimutatták a SER-109 hatékonyságát a CDI ellen, lehetőség nyílt rá, hogy humán kísérletekben is meggyőződjenek a kezelés hatékonyságáról és biztonságosságáról. Az eddigi eredmények szerint a siker szinte egyértelmű.

Forrás: Journal of Infectious Diseases

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +4 °C

A gomolyfelhők nagyrészt összeesnek, és nagy területen kiderül az ég. Főleg az északkeleti harmadban azonban továbbra is előfordulhat záporos csapadék. Az északi, északnyugati szelet elsősorban a Dunántúlon olykor élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 0 és +5 fok között valószínű, de a felhős tájakon ennél enyhébb idő, míg a hidegre hajlamos helyeken néhol gyenge fagy is lehet. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra