Miért lehetünk depressziósak nyáron?

A többségünk alig várja a nyár beköszöntését, de egy maroknyi ember jobban örül, amikor véget ér. Bizonyára mindenki hallott már a szezonális depresszióról, a téli kedélybetegségről, de ritka esetben ez e rendellenesség nyáron is jelentkezhet.

A meleg idő közeledtével a nyári szezonális depresszióban szenvedő emberek egyre kevesebbet alszanak és esznek, és fogyni kezdenek. Rendkívül ingerlékennyé és zaklatottá válnak. Ezek a tünetek pontosan a téli szezonális depresszió ellentétei, amikor a beteg többet alszik, hízik, szénhidrátban gazdag ételeket kíván, és ősztől tavaszig lelassul és szociálisan hibernálódik.

A nyári szezonális depresszió a népesség kevesebb, mint egy százalékát érinti, így sokkal ritkább, mint az emberek körülbelül 5 százalékát sújtó téli változat. Dr. Norman Rosenthal, a Georgetown Orvosi Egyetem pszichiáter professzora szerint a legsúlyosabb formájában a nyári szezonális depresszió az öngyilkosság nagyobb kockázatával járhat, mint a téli szezonális depressziósok esetében. A szakértő azt állítja, hogy az öngyilkosság kockázata mindig magasabb depressziós és izgatott, mint depressziós és letargikus betegekben.

Amikor a nyári depressziót 1986-ban először felfedezték, a mentális egészségügyi szakemberek a hőséget és a magas páratartalmat gyanították a rendellenesség hátterében. Ebből pedig az következett, hogy egy hideg zuhany, a légkondicionáló, úszás hűs vizű tavakban vagy az északra utazás enyhítheti a tüneteket. Igaz, hogy ezek a kezelések egyesek számára beválnak, egyik sem olyan tartósan hatékony, mint a fényterápia a téli depresszió esetén.

Dr. Alfred Lewy, a portlandi Oregoni Orvosi és Tudományegyetem professzora úgy véli, az is lehetséges, hogy a nyári szezonális depressziónak két fajtája van. Az egyik csoportba azok tartoznak, akik kellemetlen reakciókat tapasztalnak a melegre és a magas páratartalomra, vagyis rosszul tűrik az éghajlatot. A másik csoportba tartozók esetében viszont a szervezet biológiai órájának elállítódása lehet a magyarázat. Ezt támasztja alá az is, hogy egy beteget sikeresen kezelt a biológiai órát előretekerő hajnali napfény (napi 30-60 percnyi) és az alvás-ébrenlét ciklust szabályozó melatonin hormon alacsony dózisának ötvözetével. Súlyos esetekben azonban az antidepresszánsok is hatékonyak lehetnek.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra