Koronavírus: vérünk elárulja, hatni fog-e az oltás

Egy olyan, vérvizsgálaton alapuló módszert fejlesztettek ki, amely előre jelzi a COVID-19 elleni vakcinák hatékonyságát. Ezzel megnyílhat a lehetőség az oltóanyagok széles körű klinikai próbáinak lerövidítésére.

Falus Ferenc szerint veszélyes a maszk elhagyása - olvassa el , miért gondolja ezt a szakember!

Az Oxfordi Egyetem kutatói a koronavírus ellen harcoló számos antitest koncentrációját vizsgálták a kutatásba bevont résztvevők vérében az után, hogy az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett Vaxzevria nevű oltást megkapták. Elemezték, hogy az alanyok közül később ki szenvedett tüneteket mutató COVID-19-ben és ki nem kapta el az új koronavírus- fertőzést, majd ezek alapján a kutatók alkottak egy vérvizsgálaton alapuló modellt, amelytől azt remélik, hogy "megjósolja" majd, milyen erőteljesek lesznek az újabb oltások .

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni oltás, koronavírus vakcina hatékonyság, koronavírus vér, koronavírus antitest
Vérünk elárulja, hatni fog-e az oltás. Fotó: Getty Images

Az új módszer előnye

"Az adatokat fel lehet használni arra, hogy kiköveztessük az új oltóanyagok becsült hatékonyságát" - írták a tanulmányban. A kutatók ugyanakkor jelezték, hogy további kutatások szükségesek annak megerősítésre, hogy a modell jól jelzi-e a vakcinák hatékonyságát az aggodalomra okot adó, fertőzőképesebb új vírustörzsek esetében is. Megjegyezték azt is, hogy nem vizsgálták az úgynevezett sejtes immunválaszt, amely az antitestek mellett az emberi szervezet hatékony fegyvere a fertőzések ellen , és amelyet bonyolult megmérni.

Felgyorsulhat az engedélyeztetés

"Nagy szükség van arra, hogy vakcinákkal lássuk el a világot, de a fejlesztés és az engedélyeztetési eljárás jelenleg hosszú hónapokat vesz igénybe. Reméljük, hogy ennek a valószínűségszámításnak az alkalmazása a felgyorsíthatja a folyamatot" - közölte Andrew Pollard, az Oxfordi Oltóanyagcsoport igazgatója.

Delta variáns: újabb szomszédunknál bukkant fel - olvassa el cikkünket !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra