Kiderült, miért hidegebb a nők keze

A nők általában jóval fázósabbak a férfiaknál. A Cambridge egyetem kutatói most azt is megállapították, hogy miért.

Akinek hideg a keze, annak meleg a szíve - tartja a népszerű angol mondás. A végtagok hőmérsékletének azonban a valóságban kevés köze van az adott egyén jóindulatához vagy kedélyállapotához, sokkal inkább testalkatunk befolyásolja - sőt a kutatások szerint a nemünk is. Egy átlagos téli napon ugyanis a nőknek többször kell a zsebükben átmelegíteniük a végtagjaikat, mint a férfiaknak. A Cambridge egyetem kutatói ennek az okait próbálták kideríteni.

Mit tanulhatunk az eszkimóktól a hidegről? Okkal gondolhatjuk, hogy ha vannak emberek, akik sokat tudnak a hidegről, akkor azok az eszkimók (inuitok), hiszen a múlt homályába vesző idő óta laknak az északi sarkkörön túl hóban és fagyban. Valóban: még a génjeikbe is bele van írva. Kattintson a részletekért!

Kevés izom - fázós kezek

A szakemberek szerint a testzsír helyett elsősorban az izomtömeg befolyásolja, hogy milyen gyorsan hűlnek ki a végtagjaink. Ennek bizonyításához 114 önkéntes vállalkozott arra, hogy három percig jéghideg vízben tartja a kezét. Arra voltak kíváncsiak, hogy a résztvevők testsúlya és izomtömege mennyire befolyásolja a végtagok hővesztését, és a miatta tapasztalt gyengeséget. Egy hőkamera is rögzítette, hogy az önkéntesek lejegelt kézfejében milyen gyorsan áll helyre a vérkeringés .

Főként az izomtömegünk befolyásolja, hogy mennyire fázós a kezünk
Főként az izomtömegünk befolyásolja, hogy mennyire fázós a kezünk

"Mindig azt gondoltuk, hogy a hőszabályozás legfontosabb tényezője a zsír, de valójában az izomnak sokkal komolyabb szerepe van ebben" - mondta el Stephanie Payne, a National Geographic Young Explorer kutatója. Megállapították, hogy a nőknél sokkal később állt helyre a termikus egyensúly a kézfejben, mint a férfiaknál, főképp, mert izomtömegük is alacsonyabb a férfitársaikénál. A nők mellett a gyermekek kezei is fázósabbak lehetnek az átlagosnál, mivel az ő izomzatuk sem erősödött meg kellőképp.

Nemcsak a nemek, de bizonyos társadalmak között is van különbség a nagy hideg kezelésében. A szélsőséges körülmények között élő eszkimók végtagjaiba például időnként nagyobb mértékben tódul a vér, hogy ezzel is védje őket a fagyási sérülésektől.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra