Ezért tüsszentenek némán a siketek

A siket közösségnek szóló Limping Chicken című online magazin nemrég arról közölt egy cikket, mi a különbség a siketek és a hallók tüsszentése között.

A részlegesen siket újságíró, Charlie Swinbourne beszélgetést kezdeményezett az olvasók körében, és felvetődött a tüsszentés témája. Swinbourne megfigyelte, hogy a siketek tüsszentéskor nem adják ki a jellegzetes "hapci" (angolul: achoo) hangot, amit a hallók többsége kiad - ez a tulajdonság csak egy azon a humoros listán, amit "A hallók 10 legbosszantóbb szokása" című listáján megemlít.

Természetesen az "achoo" nem egyetemes, csupán az angol ajkú tüsszentők használják. A franciáknál az "atchoum", Japánban a "hakashun", a Fülöp-szigeteken pedig a "ha-ching" a szokás. A tüsszentés közben kiejtett szó, és az erre adott udvarias "egészségedre" olyan kulturális szokás, amit neveltetésünk során veszünk fel. Nem meglepő tehát, hogy a brit siketek, különösen a jelnyelvet használók, nem teszik hozzá az "achoo" szócskát ehhez a természetes tevékenységhez.

A siketek tüsszentéséről nem sok kutatás készült, létezik azonban egy kutatás, amely a siketek nevetésével foglalkozik. A University College London Siketség és Nyelvi Kutatóközpontjának igazgatója a Siket jelnyelvet használók nevetése című tanulmányában úgy írja le a siketek nevetését, mint ami "egyértelmű és könnyen azonosítható", ugyanakkor "változatosabb, mint a halló emberek jellegzetes nevetése". Bencie Woll professzor szerint az ilyen "vegetatív hangokat" módosíthatjuk, de nem szüntethetjük meg. "Amikor nevetünk, nem készakarva próbáljuk kimondani, hogy "ha-ha". Ez csupán a torkunkban bekövetkező változások következtében kiadott hang. A tüsszentést és a nevetést elfojthatjuk vagy felerősíthetjük annak megfelelően, mi tűnik éppen társadalmilag a legmegfelelőbbnek."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra