Mégis, mi a megfelelő takarítás?
Ritkán (inkább soha) látni családtagokat, akik fehér kesztyűben járják végig a lakást és a port keresik a bútorokon és más zegzugokban. A legnagyobb probléma, hogy nem látjuk azokat a baktériumokat, vírusokat és más mikroorganizmusokat, amelyek betegségeket okozhatnak és az otthonunkban is megtalálhatók. Mert ha világítanának, rögtön más szemmel tekintenénk néhány háztartási eszközre, amelyeket naponta használunk. Tehát a takarítás nem feltétlenül csak a látható és körülöttünk lévő dolgok rendben és tisztán tartása miatt szükséges, hanem az egészségünk miatt is. Persze, nem szükséges az egész otthon fertőtlenítése ahhoz, hogy egészséges legyen az élet.
A legfontosabb, hogy vegyük figyelembe a háztartásunk tagjait és igényeit. Ha beteg ember, vagy kisgyermekeink vannak otthonunkban, akkor az otthonunk több figyelmet igényel. Ez azt jelenti, hogy alaposabbnak kell lennünk a fertőtlenítéssel – amely csökkenti és elpusztítja a baktériumokat.
A legfontosabb napi feladataink a takarítással kapcsolatban
- Tiszta bejáratok. Helyezzünk szőnyegeket minden bejárat elé, hogy felfogja a szennyeződéseket az emberek és a háziállatok bejövetelekor. Ezt mindig porszívózzuk fel vagy söpörjük le.
- Konyha: Mosogatógép, mosogató, pultok és főzőlap. A mosatlan edények nem szép látványt nyújtanak. A főzés utáni felülettisztítás is rendkívül fontos. Felsöpörni a padlót, akár többször is naponta.
- Fürdőszoba: Minden alkalommal öblítsük ki a mosdót, kádat vagy zuhanyzót, amikor valaki használja.
- Mosás: A háztartástól függően a ruhák, de lepedők, törölközők mosása szerepelhet a napi listánkon.
Heti takarítási lista
- Konyhai gépek és padló. A konyhapultok és vágódeszkák fertőtlenítő szerrel történő lemosása mellett ügyeljünk arra, hogy a mikrohullámú sütő, a tűzhely páraelszívó, a hűtőszekrény – különösen a fogantyú – és a mosogatógép felületeit takarítsuk le.
- Fürdőszoba. Tisztítsuk meg a mosdót, a padlót és a WC-t univerzális tisztítószerrel. Lehet, hogy a kádat enyhén súroló hatású tisztítószerrel is szükséges kimosni. Fertőtlenítsük az olyan helyeket, mint a WC-öblítő fogantyúja, a világításkapcsolók és a gombok.
- Hálószobák és egyéb lakóterek. Porszívózzuk fel és tisztítsuk meg a szőnyegeket és a kárpitokat, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket és a foltokat.
Digitális eszközök
A kézzel érintett eszközökön, például mobiltelefonon, laptopon és táblagépen lévő baktériumok megegyeznek azokkal a baktériumokkal, amelyek gyakran megtalálhatók a konyhai szivacsokon. Hetente egyszer húzzuk ki az eszközöket, és száraz ruhával távolítsuk el az összes szennyeződést. Tisztítsuk meg az egyes képernyőket az elektronikához készült karcmentes törlőkendővel, majd óvatosan töröljük át a felületeket fertőtlenítő kendővel. Győződjünk meg róla, hogy jól ki van csavarva. A túl sok nedvesség ugyanis károsíthatja a készüléket.
Okosóra? Gyakran távolítsuk el a gumi csuklópántot, és mossuk le meleg, szappanos vízzel. (Főleg egy kiadós izzadásos edzés után…)