
Bőrgyógyászati vizsgálatok : Gombavizsgálat
Gombavizsgálat
Célja
Különböző bőr-, köröm- és hajszálbetegségek gombás eredetének tisztázása vagy kizárása.
Leírás
Többféleképpen végezhető. Legegyszerűbb vizsgálat a Wood-fény (ejtsd: vúd), azaz a bőr sötét helyiségben ultraibolya fénnyel történő megvilágítása (a beteg terület ilyenkor fluoreszkál). A cellux-vizsgálat esetén cellux-szalagot ragasztanak többször egymás után a bőrre, majd a szalagra tapadó gombákat festés után mikroszkópban lehet vizsgálni. Gombaelemek kimutathatók még a szaruból is. Ilyenkor az elváltozás felső, hámló rétegét, a köröm töredező, morzsalékony részét lekaparva vagy a hajszálat levágva jutnak mintához, amelyből gombatenyésztés és mikroszkópos vizsgálat is végezhető.
Előkészítés
Nem szükséges.
Figyelem!
Gombavizsgálat csak kezeletlen területről végezhető, azaz helyi kezelésnél az alkalmazott szertől függően 2-20 nap, a szájon át szedett gombaellenes készítményeknél akár több hónap kezelési szünetre van szükség. Mivel sok körömelváltozás megtévesztésig hasonlít a köröm gombás megbetegedésére, és a köröm gombaellenes kezelése igen drága, a felesleges gyógyszerszedés elkerülése céljából érdemes kezelés előtt gombavizsgálatot kérni.
Veszélye
Nincs.
Fájdalom
Nincs.
Lelet
Könnyen és jól értelmezhető.
Ezek a vizsgálatok is érdekelhetik
Orvosmeteorológia
Fronthatás:
Nincs front
Maximum:
+2 °C
Minimum:
-4 °C
Hazánk középső harmadában túlnyomóan borult, párás marad az idő. Másutt rövidebb, a Dunántúlon és Borsod térségében hosszabb napos időszakok is lehetnek. Néhol hószállingózás, szitálás előfordulhat. A Dunántúl északnyugati részén helyenként megélénkülhet a délkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +5 fok között alakul. Késő estére -6 és +1 fok közé csökken a hőmérséklet. Időjárási frontokra a meteorológusok nem figyelmeztetnek, Veszprém, Komárom-Esztergom, illetve Somogy megyében azonban havazás, illetve ónos eső veszélye miatt is figyelmeztetés van érvényben.