Fedezzük fel időben a prosztatarákot!

Hazánkban a prosztatarák dobogós helyen áll a daganat okozta halálozások tekintetében, világviszonylatban pedig hárompercenként vesztünk el valakit miatta. Mindez azonban korszerű szűrésekkel és tesztekkel elkerülhető lenne.

Mivel a prosztatarák csak a kezdeti stádiumban gyógyítható véglegesen, vele szemben egyetlen fegyverünk van, a megelőzés, illetve a korai diagnózis. Éppen ezért 50 éves kor felett a férfiaknak évente kellene ellenőrzésre járniuk még akkor is, ha semmilyen panaszuk nincsen. Ez a daganatos betegség kezdetben semmilyen tünetet nem ad, ezért csak speciális tesztekkel mutatható ki időben, ha rosszindulatú elváltozások indultak el a szervezetben.

A prosztataszűrés három vizsgálaton alapul, melyhez hozzátartozik a fizikai és az ultrahangos kivizsgálás, egy vérvétel során pedig az ún. PSA-szintet mérik. 2009 óta egy genetikai teszt segítségével a vizeletből kimutatható PCA 3-indexet is vizsgálni tudják a szakemberek, ami a PSA-hoz egy hasonlóan szintén fontos vizsgálat a prosztatarák diagnózisában. De hogy mi is a PSA és a PCA 3? Az alábbiakban kiderül.

Érdekesség: Cambridge-i kutatók egy harmadik teszt használati lehetőségéről is hírt adtak tudományos körökben. Az "MSMB" jelű fehérjét vizsgálták, mely prosztatarák esetén csökkent mennyiségben van jelen a vizeletben.

PSA

A prosztata-specifikus-antigén (PSA) vérszintje 4 mg/ml magasabb érték esetén ad okot gyanúra. Ilyenkor már könnyen lehet, hogy prosztatarák áll fenn, de önmagában a vérvizsgálat még nem bizonyíték. Nézze meg a "PSA"-ról szóló ! A PSA egy speciális fehérje, amely csak és kizárólag a dülmirigyből származik, így alkalmas a prosztataszűrésre. Mivel az egyes daganatsejtek által termelt anyagok a beteg vérébe jutva kimutathatóvá válnak, egy vérvétel elég ahhoz is, hogy a prosztatadaganat sejtjei is árulkodjanak a betegségről már akkor, amikor a daganat fizikálisan még nem diagnosztizálható. A PSA (prosztata-specifikus-antigén) meghatározása különös jelentőséggel bír a daganat diagnózisában, hiszen emelkedett értéke elsősorban a prosztatarákra jellemző, de ugyanúgy jelezhet jóindulatú prosztata-megnagyobbodást és prosztatagyulladást is.

A PCA 3

Minden eddiginél pontosabb diagnózisra ad lehetőséget a PCA 3 (Prostate Cancer Gene 3, korábban DD3) antigén vizsgálata, melynek emelkedett értékét a vizeletben kizárólag a prosztatarák idézheti elő, szemben a PSA-val. A PCA 3-teszt Európában 2007 elején jelent meg, és 2009 óta hazánkban is elérhető.

A vizsgálat során vizeletmintára van szükség, melyet a prosztata gyengéd masszírozása után vesznek le. A masszírozás hatására ugyanis PCA 3 szabadul fel, és ez a vizeletből kimutatható. A PCA 3-tesztek "értéke" a prosztatarák diagnosztikájában kétszer akkora, mint a fentebb részletezett vérvizsgálaté, és segítségével majdnem 80 százalékos biztonsággal lehet kimutatni egy a prosztatadaganatra utaló fehérjét, mely akár már az egészen kisméretű daganatos elváltozások jelenlétét is jelezheti. A genetikai teszt eredménye a PCA3-index, amely minél nagyobb, annál valószínűbb, hogy pozitív lesz a biopszia is. A vizsgálat csupán akkreditált laboratóriumokban végezhető.

Ne halogassa a szűrést, életet menthet!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra