Nem szívesen vállalják az ügyeletet a Pest megyei háziorvosok

Lassan gyűlnek a háziorvosok az új ügyeleti rendszerben, a Pest megyeiek között nincs túl nagy hajlandóság

Pest megyében nincs túl nagy hajlandóság a háziorvosok körében az ügyeleti feladatok ellátására - írja a Népszava. Az idén februártól bekapcsolódó megyékben egyelőre nem állnak jól: Pest megyében 35 százalék, Fejérben 57 százalék azok aránya akikkel vagy már szerződtek a feladatra vagy a megállapodás „folyamatban” van. A lap emlékeztet: minden olyan orvosnak, akinek területi ellátási kötelezettsége van, a jogszabály szerint ügyelnie kell. Az OMSZ-nek nincs lehetősége szankcionálni, de kérhet segítséget.

Egy kiszivárgott levélben az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) helyi telepének munkatársa a múlt hétvégén azzal fenyegette az érdi háziorvosokat, hogy amennyiben nem jelentkeznek ügyelni, úgy más megyébe lesznek vezényelhetők. Továbbá azt is kilátásba helyezte, hogy a feladatot negligálókat összeírják és a névsorukat „leadják.” Hogy pontosan hová és mi célból küldik az ügyeletre nem jelentkező háziorvosok névsorát, arra nem tért ki a levél aláírója.

Minden olyan orvosnak, akinek területi ellátási kötelezettsége van, a jogszabály szerint ügyelnie kell. Fotó: Getty Images
Minden olyan orvosnak, akinek területi ellátási kötelezettsége van, a jogszabály szerint ügyelnie kell. Fotó: Getty Images

A lapnak Győrfi Pál kommunikációs vezető úgy nyilatkozott: minden olyan orvosnak, akinek területi ellátási kötelezettsége van, a jogszabály szerint ügyelnie kell. Ha nem hajlandó a havonta kétszer hat órában ezt a munkát végezni, úgy az OMSZ ezt jelezheti első körben az illetékes járási tiszti főorvosnak, a megyei tiszti főorvos pedig küldhet írásban elrendelő határozatot az érintett praxis tulajdonosának. Utasítást az ügyeleti munkára kizárólag a kormányhivatal népegészségügyi osztálya, azaz az illetékes tiszti főorvos adhat. A kommunikációs igazgató jelezte azt is, hogy az OMSZ-nak nincs lehetősége szankcionálni, bírságolni a háziorvosokat.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

autizmus korai jelei
Ezek az autizmus első jelei – Már egészen kicsi korban megmutatkozhat
normál vércukorszint
Meddig egészséges a vércukorszint? – Így értelmezheted a laborleleted
magas vérnyomás
Egyszerű módszer a magas vérnyomásra – Nem kerül pénzbe, mégis kevesen gyakorolják
beltéri levegő
Így betegít meg télen a saját lakásod – 5 jel, hogy az otthonod a ludas
folyadékfogyasztás
Naponta ennyi vizet szabad meginni – Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a túlhidratálásra
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +2 °C
Minimum: -2 °C

Többnyire erősen felhős vagy borult, helyenként párás idő valószínű átmeneti felszakadozásokkal és rövid napos időszakokkal. A nyugati megyék kivételével több helyen fordulhat elő vegyes halmazállapotú csapadék; északi tájainkon kisebb havazás, dél felé haladva gyenge ónos eső, a fagypont feletti részeken a kisebb eső lehet a meghatározó. Csak az Észak-Dunántúlon élénkülhet meg helyenként a keleties szél.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában +1, +2 fok körül alakul, de a nyugati határvidéken ennél hidegebb, délkeleten pedig enyhébb lehet az idő. Késő este -3, +1 fok valószínű. A borult, párás idő és a gyenge légmozgás kedvez a szennyezőanyagok feldúsulásának, ami fokozhatja a légúti panaszokat.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

digitális detox
Digitális detox: csak a fiataloknak fontos. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Az okostelefonok, tabletek, laptopok, tévék az életünk részei, azonban mind fizikai, mind mentális egészségünket megterhelhetik, ha nem tudatosan használjuk őket. Kvízünkben tesztelheted a tudásodat a témáról, illetve a digitális detoxról.
D-vitamin
Melyik ételünkben van sok D-vitamin? – Teszteld a tudásod! A D-vitamin az egyik legfontosabb zsírban oldódó vitamin, amelynek hiánya komoly egészségügyi következményekkel járhat. Kvízünk segítségével kiderítheted, mennyire pontos a tudásod ezzel az értékes vitaminnal kapcsolatban.