Nagytakarítás kívül-belül: éljen a léböjt!

A léböjt hallatán vannak emberek, akikben szimpátia és vannak, akikben ellenérzések jönnek felszínre.

Ezt senkire nem szabad erőltetni, mindenesetre a böjtkúrák ősidők óta az alkalmazott, vitalizáló, tisztító és önfegyelmezést erősítő gyógymódok közé sorolhatók. Bár számtalan pozitív hatása mellett a böjtölők körében testsúly csökkenés is tapasztalható, mégsem tekinthető hatékony fogyókúrás módszernek. Ha a léböjt befejezése után nem figyelünk étrendünkre, a kilók akár napok alatt visszakúszhatnak.

A léböjtkúra rövid, intenzív tisztítóprogram, melynek során a test, a lélek és a szellem is "elengedésen és takarításon" megy keresztül. Ha rászánjuk magunkat, keressünk fel olyan szakembert, akinek az irányításával, hétköznapjainktól elvonultan, nyugalomban, szakmailag felügyelten és eredményesen vihetjük véghez ezt a folyamatot.

A program nem csak a folyadékok elfogyasztásáról szól. Vannak kiegészítő eljárások, melyek segítenek a végső cél elérésében. Ilyenek lehetnek a szaunázás, meditációs gyakorlatok, masszázs, aromaterápia, testmozgás (pl.: kirándulás, jóga és egyéb tornagyakorlatok, aquafittness stb.).

A kúra salaktalanító hatásának köszönhetően az anyagcsere folyamatok javulnak, a testsúly csökken, a bőr üdébbé és tisztábbá válhat, a haj fényesebb, a tekintet csillogóbb lehet. Nem elhanyagolható olyan eredménye sem, mint az önfegyelemre szoktatás, magabiztosság fokozása, negatív gondolatok elengedése, valamint a testi és szellemi erőnlét javítása.

A programnak négy fontos szakaszát kell kiemelni:

1. Az első a felvezető szakasz (de hívhatjuk rákészítő vagy alapozó hétnek). Mivel a böjtölők 5-10 napig nem vesznek magukhoz szilárd táplálékot, ezért nélkülözhetetlen ennek a szakasznak a betartása. Ez idő alatt a résztvevők a szilárd táplálkozás fokozatos leállításával készülnek fel a rájuk váró intenzív napokra. Először kiiktatják az állati termékek fogyasztását, és csak gyümölcsöket, zöldségeket, valamint gabonákat fogyasztanak. Ezek fokozatos csökkentésével, és italokkal, levesekkel való kiváltással közelednek a második szakasz kezdetéhez.

2. A második szakasz- a tisztító szakasz- az intenzív léböjt első néhány napját takarja. Itt csak jól összeválogatott, bio alapanyagokból készült zöldség és gyümölcsleveket, tiszta, natúr leveseket, ásványvizet és gyógyteákat fogyaszt a böjtölő (kb. napi 3-4 l mennyiségben). A szervezet ekkor nagy intenzitással beindítja méregtelenítő funkcióit. A fókuszban a kiválasztás, és nem a bevitel áll.

3. A harmadik szakasz az átállás, mely alatt folytatódik a folyadékok fogyasztása. A szervezet - olykor elég nehezen viselhető - kellemetlen reakciók mellett kezd hozzászokni a szilárd táplálék hiányához. Egy-két napig a legkülönbözőbb panaszok léphetnek fel, mint pl.: gyötrő éhségérzet, hányinger, hasmenés, fejfájás, szédülés, hőemelkedés, kellemetlen szájszag, izzadás, bőrkiütések, lábikragörcs, vérnyomás- és vércukorszint-csökkenés stb., de jó vezető segítségével ezek hamar orvosolhatóak.

Körülbelül az ötödik naptól a közérzet javulásnak indul, a feszültség csökken, és egyre magabiztosabbnak és céltudatosabbnak érzik magukat a résztvevők. Beáll az anyagcsere egyensúlya.

4. Végül a levezető szakasz következik, amely során fokozatosan visszaépítjük a szilárd táplálékok fogyasztását, valamint tudatos (egészséges, minőségi) étkezésre váltunk. Az első-második napon a leveket kiegészítjük friss gyümölcs- és zöldségsalátával, majd fokozatosan beépítjük az étrendbe a natúr gabonakásákat, burgonyát. Ezt követik a tejtermékek és végül a negyedik-ötödik naptól lehet - ha ragaszkodunk hozzá - sovány húsokat, halat fogyasztani. Fontos az, hogy csak kis mennyiségeket fogyasszunk egyszerre mindenből (egy-két ökölnyit), jól rágjuk meg a falatokat, és hagyjunk az étkezések között több óra szünetet! A nehezen emészthető, zsíros, fűszeres ételektől óvakodjunk, hisz emésztőrendszerünk elszokott ezek feldolgozásától. Ilyenkor kapjon hangsúlyt a bélflóra regenerációja is probiotikumok és prebiotikumok segítségével.

A léböjtöt érdemes kúraszerűen végezni évente kb. kétszer (tavasz, ősz), de a kevésbé felkészült érdeklődők kezdhetik a böjttel való barátkozást egy-egy lénap beiktatásával. Az ilyen napokon a fent említett italokat kell fogyasztani. Előnye, hogy munka mellett is bátran végezhető, hisz inkább energiát nyerünk általa, mint koncentrációcsökkenést. Komolyabb, krónikus betegségek megléte mellett konzultálni szükséges a kezelőorvossal és a programot vezető szakemberrel is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra