A poszttraumás stressz meglepő gyógymódja

Az ügyességet és logikát igénylő tetriszezés segíthet a poszttraumás stressz-szindróma tüneteinek kezelésében.

A svédországi Karolinska Intézet szakemberei bebizonyították, hogy az autóbalesetek túlélőinél kevesebb PTSD -tünet jelentkezik, ha a kórházba szállításukat követő hat órán belül játszanak a videojátékkal. A Molecular Psychiatry című folyóiratban közölt tanulmány készítői 71 olyan pácienst vontak be vizsgálatukba, akit autóbaleset miatt szállítottak be az oxfordi John Radcliffe kórházba.

Kanadai orvosok meglepő eszközt találtak a tompalátás kezelésére: a Tetris nevű videojátékot. Hogyan segíthet látásunkon ez a videojáték? Cikkünkben a válasz!

Segíthet a tetrisz

"Abból az elgondolásból indultunk ki, hogy egy traumát követően a pácienseknek kevesebb akaratlanul betörő emlékük lesz, ha egy rövid pszichológiai intervenció erejéig tetriszeznek, amíg a kórház elsősegély osztályán várnak" - mondta Emily Holmes, az intézet professzora. Hozzátette: "Mivel a játékhoz odafigyelésre van szükség, meg akartuk nézni, hogy képes-e megakadályozni a traumához kötődő betolakodó emlékek megtelepedését az úgynevezett memóriakonszolidáció megszakításával". A vizsgálat kimutatta, hogy a tetriszező pácienseknél összességében kevesebb volt a betolakodó emlék a balesetet követő egy hétben, és hamarabb el is tűnt, mint a kontrollcsoport tagjainál.

A tetriszező pácienseknél összességében kevesebb volt a betolakodó emlék
A tetriszező pácienseknél összességében kevesebb volt a betolakodó emlék

Lalitha Iyadurai, az Oxfordi Egyetem munkatársa szerint a trauma utáni első hét azért fontos a páciensek számára, mert a hazamenetelüket követően nehezebb talpra állni és gondoskodni magukról úgy, hogy közben akaratlanul betörő emlékekkel kell megküzdeniük napjában akár többször is.

A kutatók szerint több ember bevonásával készülő, nagyobb volumenű vizsgálatra van szükség annak megállapítására, hogy a tetriszezés jótékony hatása vajon tovább is megmarad-e, például egy hónapig, ez ugyanis a minimális idő a poszttraumás stressz-szindróma diagnózisának felállításához.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire erősen felhős vagy borult idő várható, időszakos vékonyodás, szakadozás a déli órákig még a déli megyékben is, majd egyre inkább csak az északkeleti, keleti tájakon fordulhat elő. Délután az északkeleti, keleti részeket leszámítva ismét egyre többfelé várható időszakos eső. A keleties irányú szelet helyenként élénk lökések kísérhetik, majd északi, északkeleti irányba fordul az áramlás.A hőmérséklet csúcsértéke nagyrészt 9 és 12 fok között alakul, de a keleti és déli naposabb részeken ennél néhány fokkal magasabb, az északnyugati, nyugati vidékeken pedig alacsonyabb értéket is mérhetünk. A késő esti hőmérséklet 3 és 9 fok között valószínű. A frontra érzékenyeknél gyakrabban fordulhat elő fejfájás, migrén, fáradékonyság, levertség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra