Nem mozogni olyan, mint dohányozni

A testmozgás hiánya jobban károsítja az egészséget, és negatívabb hatással van a várható élettartamra, mint feltételeznénk - derült ki egy frissen közzétett hosszútávú kutatásból.

A tanulmány szerint a gyenge erőnlét a dohányzás után a második legjelentősebb kockázati tényezője a korai halálozásnak – írja az mno.hu. Vizsgálatok már korábban is igazolták, hogy a rosszabb erőnlét – ha csak kis mértékben is, de – növeli a korai halálozás kockázatát. A kutatások többsége csak pár évtizeden át követte nyomon a vizsgálatok résztvevőit, ami – bár tudományos szempontból hosszú időnek számít – távol esik a tényleges élettartamtól. Ráadásul egyes tanulmányoknál olyanok embereket is vizsgáltak, akik már idősebbek, esetleg betegek voltak, így a rájuk vonatkozó megállapításokat nem volt könnyű fiatalabb, egészséges személyekre is kivetíteni.

Ezen változtattak a Göteborgi Egyetem kutatói, akik – más intézményekkel összefogva – egy lenyűgözően nagy és hosszú távú, svéd férfiakra vonatkozó adatbázist hoztak létre a The New York Times beszámolója szerint. A történet még 1963-ban kezdődött, akkor járult ugyanis hozzá közel 1000 egészséges, ötvenéves göteborgi férfi, hogy egész életükben tanulmányozzák őket, főleg a szívbetegség kockázatainak megismerése érdekében. A kutatók eredményeiket a European Journal of Preventive Cardiology szaklapban publikálták.

Az önkéntesek 1963-ban egy sor egészségügyi vizsgálatnak – például vérnyomás, testtömeg és koleszterinszint-mérésnek – vetették alá magukat, valamint a kutatók azt is feljegyezték, hogy mennyit mozognak, illetve hogy dohányoznak-e.

Négy évvel később az önkéntesek közül néhányan egy kiterjedtebb vizsgálaton is részt vettek, melynek részét képezte egy terheléses teszt is. Ennek segítségével a test által maximálisan felvehető és szállítható oxigén mennyiségét – ez az úgynevezett aerobkapacitás – határozták meg. Ennek értékét a többi résztvevő esetében is meg tudták állapítani, mivel a kapott eredmények felhasználásával egy matematikai képletet is megalkottak erre a célra. Az aerobkapacitás értékét egyébként részben a genetika határozza meg, ám rendkívül sokat számít az életmód is: ha valaki fizikailag kevésbé aktív, annál az érték alacsonyabb lesz, ami elhízáshoz is vezethet.

A mozgáshiány nagyon megrövidítheti az életünket!

A nem túl megterhelő, aerob jellegű mozgás segít megőrizni a szem idegeinek egészségét, még károsodás után is, így a sportolással csökkenthető a makuladegeneráció kialakulásának esélye. Részletek!

Annak megállapítására, hogy az állóképesség szintje milyen hatást gyakorolhat az élettartamra, a kutatók három csoportra osztották az ötvennégy éves önkénteseket: alacsony, közepes és magas aerobkapacitás alapján tettek köztük különbséget. A résztvevőket csaknem öt évtizeden keresztül figyelték, a még életben lévő önkénteseket pedig körülbelül tízévenként egészségügyi vizsgálatnak vetették alá. A haláleseteket egy országos adatbázis segítségével követték nyomon.

A viszonylag korai halálozás kockázatát különféle egészségügyi paraméterek alapján határozták meg, különös tekintettel az emberek aerobkapacitására, vérnyomására és koleszterinszintjére , dohányzási szokásaira. A testtömeg azért nem szerepelt a sorban, mert az az aerobkapacitás részét képezi.

Nem okozott nagy meglepetést, hogy a kapott eredmények alapján a dohányzás van a legnagyobb (negatív) hatással a várható élettartamra. Azonban az aerobkapacitás is majdnem ilyen jelentős szerepet tölt be: alacsony értékénél 21 százalékkal magasabb volt a korai halálozás kockázata a közepes csoporthoz, 42 százalékkal pedig a legfittebb csoporthoz képest.

Tehát a kutatás eredményei szerint a kevés testmozgás még a magas vérnyomásnál és a nem megfelelő koleszterinszintnél is veszélyesebb.

Forrás: mno.hu

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

paradicsom
Naponta eszel paradicsomot? Ilyen változásokat okozhat a szervezetedben
Magas koleszterin: ezeknek a tévhiteknek sokan bedőlnek – Íme a kardiológusok tippjei
hasnyálmirigy
Árt a hasnyálmirigynek, de napi szinten fogyasztjuk
Ez a vitamin segíthet megelőzni a cukorbetegséget – Nem árt azonban vigyázni vele
viszketés
Nem múló viszketés: rákot jelezhet? – Íme az onkológus tanácsa
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +15 °C

Napközben délnyugat, nyugat felől átmenetileg vastagszik is a felhőzet. A déli óráktól hazánk délnyugati, nyugati felén előfordulhat szórványosan zápor, a déli megyékben néhol zivatar, másutt kevés helyen lehet csapadék. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 28 és 33 fok között valószínű, de a Nyugat-Dunántúlon hűvösebb lehet. Késő estére 18 és 24 fok közé csökken a hőmérséklet. Kedden nem érvényesül fronthatás, az átmeneti felhősödés egy peremhullám következménye. A frontérzékenyek szervezetét így nem éri jelentősebb orvosmeteorológiai megterhelés.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A barna cukor jobb, mint a fehér. Igaz vagy hamis? – Tedd próbára tudásod kvízünkben! Tényleg egészségesebb a barna cukor? A gluténmentes étrend mindenkinek jobb? Teszteld, mennyire ismered az egészséggel kapcsolatos tévhiteket!
parlagfű
Parlagfű: bírságot kaphat, aki nem irtja. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! A parlagfű-allergiáról és annak kezeléséről rengeteg tévhit kering. Vajon te felismered, mely állítások igazak és melyek hamisak?