Egy perc mozgás a diabétesz ellen

Ha heti háromszor egy percet, vagyis egy héten csupán három percet szobabiciklizéssel töltünk, megakadályozhatjuk a kettes típusú cukorbetegség kialakulását - állítják a Bath Egyetem kutatói.

A kettes típusú cukorbetegség egyre több embert érint szerte a világon. Kialakulásában nagy szerepet játszik az elhízás és a mozgásszegény életmód. A betegség következtében súlyos szem-és veseproblémák léphetnek fel, valamint ha valaki nem veszi komolyan, előrehaladott állapotban a végtagok elvesztésével is járhat. A rendszeres testmozgás azonban segíthet alacsonyan tartani a vércukorszintet.

A kutatók önkénteseket kértek fel, hogy heti három alkalommal csupán 20 másodpercnyi ideig szobabiciklizzenek, akkor azonban nagyon gyorsan. Hat hét után az eredmények döbbenetesek voltak: a résztvevők inzulintermelése 28 százalékkal javult.

"Az izmok glikogén formájában cukrot tárolnak, amit a mozgás során felhasznál a szervezet. Ahhoz, hogy az edzés után ezeket újratermelje a szervezet, a vérből kell felvennie a cukrot. Mozgásszegény életmódot folytató emberek esetében az izmoknak kevésbé van szükségük erre, ami oda vezethet, hogy elvesztik az inzulinérzékenységüket, és kialakulhat a kettes típusú cukorbetegség" - magyarázta Dr. Niels Vollaard, a kutatás vezetője.

A 20 másodperces edzések sikerének a titka, hogy a résztvevők sokkal gyorsabban tekertek, mint egy hosszabb edzés alatt. Az ilyen sprintek pedig elegendő glikogént képesek lebontani, hogy javuljon az inzulinérzékenység. "Ez teljesen új, soha senki nem talált ilyen egyszerű és gyors módot, hogy javítson az emberek egészségi állapotán" - mondta a kutató. A szakemberek azt is hozzátették, hogy a módszerük cukorbetegségen ugyan javít, a fogyás szempontjából azonban hatástalan, hiszen a szervezetnek nincs elég ideje, hogy kalóriákat égessen.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

hasnyálmirigy
Ebből tudhatod, hogy a hasnyálmirigyed már nem sokáig bírja
rostbevitel
10 olcsó étel, amivel jó sok rostot vihetsz a szervezetbe – Ezek legyenek mindig a kamrában
elhízás
Fogyasztószerek Magyarországon: ez az 5 gyógyszer érhető el ma az elhízás ellen – Mutatjuk, mit tudnak
demencia
Ennél a vércsoportnál nagyobb a demencia rizikója
tojásfogyasztás
Kiderült, hogyan a legegészségesebb a tojás – Így szívódik fel belőle a legtöbb D-vitamin
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Általában napos idő várható erőteljes gomolyfelhő-képződéssel. A gomolyok össze is állnak, illetve szétterülnek, ezáltal napközben erősen felhős időszakok is lesznek. Csapadék nem várható. Az északkeleti szél sokfelé lesz élénk, olykor erős. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között valószínű. Késő estére 2 és 8 fok közé hűl le a levegő. A szerdán térségünkbe érkezett hidegfront orvosmeteorológiai hatása csütörtökön is érezhető marad, de fokozatosan gyengül.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Narancs vagy paprika: melyikben van több C-vitamin? – Tedd próbára tudásod kvízünkben! Közismert, hogy naponta legalább ötször kellene zöldséget-gyümölcsöt fogyasztanunk. Azt is tudod azonban, hogy milyen tápanyagokat rejtenek növényi élelmiszereink? Kvízünk segítségével most tesztelheted a tudásod!
kvíz
A lenyelt rágógumi évekig a gyomorban marad: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Számos tévhit és félreértés kering a köztudatban az emberi test működéséről és egészségünk megőrzéséről. Te felismernéd a leggyakoribb mítoszokat? Tedd próbára tudásod alábbi kvízünkben!