Veszett kecskéket találtak Magyarországon

Egy elpusztult kecskében és gidájában is kimutatták a veszettség vírusát egy Borsod megyei településen. Néhány hete ugyanott egy veszett rókát is találtak a hatóságok.

Veszettség vírusát mutatta ki a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Bekecsen egy elhullott kecskében és gidájában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A Nébih március elején Bekecsen már egy rókában is kimutatta a veszettség vírusát, a térségben pedig jelenleg is érvényben van a 90 napos ebzárlat, amelyet az állategészségügyi hatóság rendelt el a korábbi eset miatt.

A veszettséget hazánkban legfőképpen - rókák által - a kóbor kutyák kaphatják meg, ám a kór emberre és háziállataira is veszélyessé válthat. Az alábbi cikkünkben minden fontos dolgot összegyűjtöttünk a betegségről!

A veszettség fő fenntartói a vörös rókák, amelyekből Magyarországon mintegy 70 ezer egyed él. A beteg állatok a vírust harapással, marással terjesztik, a fertőzés pedig mind emberben, mind állatban halálos kimenetelű agy- és gerincvelő-gyulladást okoz. Mivel a tünetek jelentkezése után a betegséget gyógykezelni nem lehet, egyedüli védekezési mód a megelőzés, azaz a vakcinázás - emlékeztet a Nébih .

Egészségesnek tűnő állat is terjesztheti

A veszettség fertőzéses betegség, amelyet vírus okoz, amely állatokról emberre a veszett állatok testváladékaival, főként nyálával terjed. A vírus a fertőzött személy agyvelejébe, illetve központi idegrendszerébe jutva gyakorlatilag minden esetben halálos kimenetelű agyvelőgyulladást okoz. Valamennyi melegvérű állat fogékony a fertőzésre, közülük pedig a rókák, a kutyák és a farkasok a legfontosabb fertőzésforrások, de erdei vadakról macskákra is átterjedhet a betegség.

Egy elpusztult kecskében és gidájában is kimutatták a veszettség vírusát (Fotónk illusztráció)
Egy elpusztult kecskében és gidájában is kimutatták a veszettség vírusát (Fotónk illusztráció)

A veszettség jeleinek kialakulása előtt öt nappal már a fertőzött állat nyálában jelen lehet a vírus, tehát a még egészségesnek látszó állat is terjesztheti a betegséget. A beteg állat egyik fő jellemzője a viselkedés megváltozása - de ez nem feltétlenül őrjöngést jelent! A veszett állat könnyen lehet szokatlanul csendes, visszahúzódó. Emiatt a barátságosnak tűnő vadállatokat semmiképp sem szabad megfogni, megsimogatni, mert különös viselkedésük akár a fertőzés egyik jele is lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra