Rákellenes molekulát találtak. Minimális mellékhatással

A Dél-kaliforniai Egyetem (USC) és a New York-i Egyetem (NYU) kutatói kifejlesztettek és szabadalmaztattak egy kis molekulát, amely a rák progresszióját, előrehaladását akadályozza, méghozzá minimális mellékhatásokkal.

Egy most szabadalmaztatott molekula legfontosabb tulajdonsága, hogy leállítja a "transzkripciós faktort", amely a genetikai információ átírását és így a ráksejtek burjánzását kontrollálja. A transzkripciós faktorok olyan fehérjék, amelyek a DNS, vagyis a genetikai információt hordozó anyag bizonyos szekvenciáihoz kötődnek, és segítenek átírni, átfordítani a DNS adott szakaszán lévő információt. Ez a Wikipedia szerint azt jelenti, hogy a DNS-ben kódolt információ alapján "hírvivő", messenger-RNS-ek létrehozásában segédkeznek.

A most szabadalmaztatott molekula a transzkripciót (átírást) úgy akadályozza meg, hogy gátolja a transzkripciós faktor és egy másik fehérje összekapcsolódását. Valójában egy "maszkot" hord a szabadalmaztatott molekula, lemásolva a másik fehérje topográfiáját, felszínét. Így "veri át" ezt a nagyobb és "jobban csőbe húzható" fehérjét. Minthogy erre rá tud kötődni, ezáltal megakadályozza a nagyobb fehérje és a rákburjánzásért felelős transzkripciós faktor összekapcsolódását. (E tranzakciós faktor ugyanis egy módosult, aberrált gén kifejeződését segíti elő, ami a rák terjedéséért felelős.) Minderről a Medical Xpress számolt be .

A szabadalmaztatott molekula nem okozott mellékhatásokat az eddig tesztelt állati daganatos megbetegedések során. A tumorok progressziójában ez nagyon fontos folyamat, derült ki Bogdan Olenyuk, a Dél-kaliforniai Egyetem farmakológiai docensének nyilatkozatából. Olenyuk az egyik társszerzője a című szakfolyóiratban megjelent tanulmánynak, és ő vezeti a kérdéssel foglalkozó kutatócsoport munkáját is az USC-n.

A transzkripciós faktort azért nem tudják blokkolni a tudósok, mert annak felszíne nem jó célpont a "maszkos" molekulák számára. Így nem tudták "lépre csalni" ezt a proteint. Ehelyett az USC és az NYU kutatócsoportjai most új ötlettel álltak elő: a másik nagy fehérjére koncentráltak, amelyhez a transzkripciós faktor szívesen kapcsolódik. Ezt a nagyobb fehérjét viszont könnyebb volt megtéveszteni. Módszerük iránt máris több gyógyszergyár érdeklődik a hírek szerint.

A kutatók a vizsgálatok során a Rosetta Software-t használták. Ez egy olyan számítógépes program, amellyel molekuláris struktúrákat lehet tervezni. Minthogy eddig csak állatkísérleteket végeztek, a tudósok most szeretnék előkészíteni a szabadalmaztatott molekula klinikai tesztjeit is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A frontális felhőzet szakadozik, a gyenge csapadéksáv feloszlik. Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra