A hasnyálmirigyrák négy típusát azonosították
A "genetikai káosz" alapján csoportosították a daganatokatA hasnyálmirigyrákos esetekben előforduló kromoszóma-sérülések mértéke alapján a daganatnak négy különböző típusát sikerült elkülönítenie egy nemzetközi kutatócsoportnak. Ez az eredmény új terápiák kidolgozásához is vezethet.
Tünetek és kezelések
A hasnyálmirigy a hasüregben, a rekeszizom alatt és gyomor mögött elhelyezkedő, 10-15 cm hosszú 70-100 grammos, lapos szerv. Belső elválasztású (endokrin) működése révén és külső elválasztású mirigyként (exokrin) kettős funkciót tölt be. Belső elválasztású szigetsejtjei az általuk termelt hormont, az inzulint a vérbe bocsátják, míg a szerv úgynevezett exokrin mirigyei emésztőnedveket termelek, ami közvetlenül a vékonybélhez tartozó patkóbélbe jut. A rosszindulatú tumorok általában az emésztőenzim-termelő, exokrin működésű részekből indulnak ki, gyakran a pankreasz-fejből. A hasnyálmirigy daganatainak 75 százaléka adenokarcinóma, azaz mirigyhámrák, és ezek kétharmada a hasnyálmirigy fejéből indul ki. Tudjon meg többet, kattintson!A mostani kutatásban részt vevő szakemberek bizonyítékot találtak arra, hogy a hasnyálmirigyrákos sejtekben a DNS olyannyira megkeveredhet, hogy többféle módon is genetikai káoszt okozhat. Ez alapján képesek voltak osztályozni a kromoszómákban okozott sérüléseket is. Sikerült bebizonyítaniuk azt is, hogy a hasnyálmirigyráknak négy altípusa különíthető el, az alapján, hogy a DNS-ben hol, milyen gyakorisággal és milyen típusú változások következtek be. A szerzők szerint ezek az eredmények hozzásegíthetik a kutatókat ahhoz, hogy új terápiás módszereket dolgozzanak ki.

A hasnyálmirigyrákos sejtekben a DNS megkeveredhet
Andrew Biankin, a University of Glasgow onkológusa szerint annak ellenére, hogy milyen sok kutatás foglalkozott már a hasnyálmirigyrákkal, még mindig nagyon sok akadálya van annak, hogy hatékony gyógymódot találjunk a betegségre. "Ezek a kutatási eredmények azonban segíthetnek abban, hogy megértsük, milyen szerepet játszanak a genetikai hibák a betegség kialakulásában, és lehetőséget teremtenek arra, hogy egyénre szabott kezelési terveket dolgozzanak ki."
A kutatócsoport arra is rájött, hogy a hasnyálmirigyrákos betegek számáraszámára igen hatékonyak lehetnek a platina alapú gyógyszerek, amelyeket gyakran használnak a here-, a petefészek- és egyéb ráktípusok gyógyításában.
Értékelje a cikket!