Mennyire veszélyes az emberi harapás?

A futball világbajnokság eseményeit időnként háttérbe szorítják immár a játék orvosi, pszichiátriai vonatkozásai. Luis Suárez harapása ilyen volt pár nappal ezelőtt. Számos komoly sérülés történt a vébén, de ez az ártalmatlannak látszó eset borzolta fel leginkább a kedélyeket. Most az affér orvosi-pszichiátriai hátterének jártunk utána.

Az elmúlt napokban világszerte hatalmas érdeklődést keltett, hogy az uruguayi válogatott csatára, az angol bajnokság gólkirálya, Luis Suárez megharapta a foci világbajnokságon az olaszok védőjét, Giorgio Chiellinit. Sokan védik, sokan támadják az uruguayi focistát, miközben arról megfeledkeznek, hogy egészségi kockázatokat is okozhat egy-egy ilyen "megmozdulás". (A harapós focistát négy hónapra eltiltották, kilenc nemzetközi meccset kell kihagynia - jelentette be Twitteren a FIFA).

Kevesen tudják, de a harapásos sérülések nem feltétlenül ártalmatlanok, és egyáltalán nem ritka, hogy emberek okoznak egymásnak ilyen sérüléseket. A kutya- és macskaharapás mellett egyes statisztikák szerint a harmadik leggyakoribb ez az eset. Általában a szájban élő mikroorganizmusok (baktériumok és vírusok) okozhatnak a megharapott személyben fertőzést. De a harapott sebbe az érintett bőréről és a külvilágból is bejuthatnak kórokozók.

Dr. Nyirkos Péter Tényeken Alapuló Orvostudomány Módszertani Ajánlások című összeállítása szerint "az emberi harapás gyakrabban fertőzött, mint a kutyáé, és többször okoz mély szöveti fertőzést, mint más harapás". (A kutyaharapások 5-20 százaléka, a macskaharapások 30-60 százaléka fertőződik el.)

A HáziPatika.com kérdésére egy belgyógyász szakorvos elmondta, hogy harapás esetén a tetanuszoltást azért alkalmazzák, mert ez egy olyan baktérium, amely oxigént nem igényel (anaerob), viszont toxinja izomgörcsöt (merevgörcsöt) okozhat. Márpedig ez kezeletlenül életveszélyes. A tetanusz-oltás a kutyaharapás esetén azért kell, mert a kutyák foga érintkezik a földdel, talajjal, onnan kerülhet az anaerob kórokozó a fogukra, szájukba, illetve az áldozat sebébe.

Az adott esettől függ, melyik a veszélyesebb

Ha a veszettség gyanúja fennáll, akkor még a veszettség elleni immunizáció is szükséges lehet. Ezért fontos, hogy a kutyák oltási bizonyítvánnyal rendelkezzenek. (Ilyenkor ellenőrizhető, hogy veszettség ellen be vannak-e oltva.)

Az emberi harapás azért lehet bizonyos esetekben veszélyes - mondta a belgyógyász -, mert ilyenkor a "harapó" fél számos, az emberben fertőzést okozó kórokozót hordozhat. Egy szintén név nélkül nyilatkozó infektológus érdeklődésünkre azt mondta, hogy mindig az egyes eseteket kell mérlegelni, általánosságban nem lehet kimondani, hogy a kutya harapása vagy az ember harapása a veszélyesebb. A tankönyvekben mindenesetre a már általunk is említett meghatározás szerepel, vagyis hogy "az emberi harapás gyakrabban fertőzött", mint a kutyáké.

A kutyák harapása másképp veszélyes, mint az embereké

Súlyosabb fertőzésveszély esetén, mélyebb, illetve emberi harapásoknál, antibiotikumot is szoktak alkalmazni, általában penicillint, de az erre rezisztens baktériumok ellen az amoxicillin-clavulansav az egyik leghatékonyabb szer. (Az antibiotikum - ahogyan ez a HáziPatika.com-on is olvasható - nem a tetanuszt okozó baktérium toxinja ellen hatékony, hanem magát a baktériumot támadja. Ezért a toxin ellen más módon kell küzdeni "a méreg ellen egyébként közvetlenül jelenleg nincs ismert ellenszer.")

A harapott sebeket a fertőzésveszély miatt általában nem szokták összevarrni, esetleg a seb széleit rögzítik, vagy csak kisebb varrást alkalmaznak. (Varrás - paradox módon - a kevésbé érzékeny sérüléseknél fordul inkább elő, illetve az arc sérülése esetén, esztétikai szempontok miatt.) Ez szintén a fertőzésveszély miatt kialakult gyakorlat.

A pszichiátriai problémák

Luis Suárez esete más szempontból is felvet problémákat. A focista viselkedése pszichológiai-pszichiátriai szempontból is felkelti a figyelmet. Ennek kapcsán megkérdeztünk egy pszichiátert, aki agresszióval is foglalkozik. (Sok olyan páciense van, akik áldozatai voltak valamilyen támadásnak vagy háborús területről érkezve általános frusztrációnak voltak kitéve.)

A harapásos esetek természetesen nem a legagresszívabb esetek, sajnos a pszichiáter ennél súlyosabb problémákkal is találkozott. Ugyanakkor elmondta, hogy Suáreznél nyilvánvalóan az eset az "oralitással" lehet összefüggésben , annak "agresszív oldalával". (Közismert, hogy a focista gyerekkora igen nehéz körülmények között telt, az agressziótól nem volt mentes a környezet, ahol felnőtt.)

Ugyanakkor az oralitás efféle problémája még kisebb korra is visszavezethető, például sokszor összefügg azzal, hogy a nők nem szoptatják tovább a gyerekeiket, amikor azoknak az első fogaik kibújnak. A pszichiáter felhívta a figyelmet arra, hogy a harapás nemcsak sportolóknál fordul elő - jégkorongozóknál egyébként többször is, az elmúlt években -, vagy agresszív cselekedeteket elkövetőknél, hanem a nemi élet közben is.

Ilyen egy emberi harapás (Kép: bbc.com)

Suáreznél azonban nem erről van szó a pszichiáter szerint, hiszen a nyilvánosság előtt zajlanak a vele kapcsolatos események. Itt pedig tudatos tényezők is közrejátszanak: a futball tulajdonképpen háborús helyzet - ilyenkor a "ha harc, hát legyen harc" elve érvényesül, illetve a "bármi belefér" elve. Ilyen szempontból tehát a pszichiáter a saját napi gyakorlatát is felidézhette, mivel az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb háborús konfliktusának lelki traumával hozzá forduló áldozatait kezelte.

Ilyenkor, ha az ellenfél és a felelős személyek (ráadásul a közönség is) elfogadja ezeket az elveket, akkor már nincs mit tenni, hiszen akkor az ütések, rúgások vagy akár a harapások is "beleférnek" a játékosok repertoárjába.

Egészen más lenne a helyzet - mondta a pszichiáter -, ha a megharapott játékos feljelentést tenne az elkövető ellen, és a bíróságok lépnének fel vele szemben. Ha bíró elé kerülne az ilyen ügy, akár törvényszéki orvosi szakértőt is kirendelhetne az eset kivizsgálására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra