Magas vérnyomás: rosszabb a cukor, mint a só

Amerikai kutatók szerint sokkal inkább a cukor okolható a vérnyomás- és szívproblémák kialakulása miatt, mint a só.

Az Open Heart szakfolyóiratban publikált anyag szerint a cukor - kifejezetten a fruktóz - nagyobb szerepet játszik a szívproblémák kialakulásában, mint gondoltuk volna, ugyanakkor ha sófogyasztásunkat egy bizonyos szint alá csökkentjük, az szintén problémákhoz vezethet.

A St Luke's Mid America Heart Institute kutatói mindezt hosszas kutatás és korábbi tanulmányok eredményeinek vizsgálata után jelentették ki. Ám a tudományos élet több szereplője szerint a kutatás csupán megalapozatlan rémhírkeltés.

A hipertónia a fejlett országokban népbetegségnek számít. A népesség mintegy 15 százalékának van tartósan a magasvérnyomás szempontjából határérték, azaz 140/90 Hgmm fölötti vérnyomása. Félő azonban, hogy ennél többeket érint valójában. Évente csaknem 5000 magyar ember halála írható a betegség számlájára. Más becslések szerint még aggasztóbb a helyzet, mivel minden 8. halálesetben játszik közre a magasvérnyomás, ezzel maga mögé utasította a tumoros megbetegedéseket is. Tudjon meg többet, kattintson ! Prof Francessco Cappuccio, a University of Warwick kutatója szerint például mind a cukor, mind a só fogyasztását olyan szintre kellene beállítani, amely lehetővé teszi a szív- és érrendszeri problémák elkerülését. Az viszont, hogy a só helyett most a cukrot démonizáljuk, egyfelől felesleges, másfelől nincs is még túlságosan bizonyítva.

Prof Tom Saunders, a londoni King's College kutatója hasonlóképpen vélekedik: a sófogyasztás csökkentése és a fogyás csökkenti a vérnyomást, de a cukorfogyasztás közvetlen hatása még nincs kellőképpen bizonyítva. Elmondása szerint Angliában a sófogyasztás alapból kisebb Amerikához képest, mivel a gyártók kevesebb sót adnak az ételekhez, ez pedig mérhető vérnyomáscsökkenéshez vezetett. A cukrot főként édesített italokban, süteményekben és gabonatermékekben találhatjuk meg, ezekből kellene kevesebbet fogyasztani, ha a napi cukorbevitelt akarjuk csökkenteni.

A cukorfogyasztás közvetlen hatása még nincs kellőképpen bizonyítva

A St Luke's kutatói hozzátették: ugyan a hozzáadott fruktóz gyakran feldolgozott ételekben és cukros italokban található, nem kell aggódnunk az olyan természetesen előforduló cukrok miatt, amelyek zöldségekben és gyümölcsökben találhatóak meg.

A brit National Diet Nutrition Survey táplálkozásügyi felmérés szerint a legtöbb felnőtt és gyermek több cukrot fogyaszt az ajánlottnál. A World Health Organization ajánlatai szerint a cukornak a napi energiabevitel 10 százalékánál kevesebbnek kellene lennie: ez napi 50g maximum cukorbevitelt jelent egy átlagos felnőtt esetében, ennek felezése azonban jelentős egészségügyi előnyökhöz vezethet.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
személyi kedvezmény
Közel 200 ezer forint jár vissza e betegségek után – Íme a lista
hospice
Mire gondolnak legtöbben a haláluk előtt? – Ezek a leggyakoribb utolsó mondatok
ízületi fájdalmak
Természetes gyógymód ízületi fájdalomra: ez az olcsó, de tápanyagdús étel enyhíti a panaszokat
mozgás
Nem úszás, nem gyaloglás - 60 felett ez a típusú mozgás a legjobb
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +1 °C

Északkeleten javulnak a látási viszonyok, eközben délnyugat felől folytatódik a fátyolfelhőzet növekedése, mely délelőtt északon, majd délutántól másutt is határozottabban elkezd megvastagodni. Estig nem valószínű csapadék. A délkeletiről keletire, majd estétől északiasra forduló szél megélénkül.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 10 és 15 fok között alakul, ennél pár fokkal alacsonyabb értékeket északkeleten mérhetünk.Késő estére 1 és 10 fok közé hűl le a levegő. Kezdetben melegfronti, majd estétől hidegfronti jellegű változás valószínű - ez a kettősség különösen megterhelő lehet a frontérzékenyek számára.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!