
A legfontosabb tanácsok macskásoknak
A macskatartás felelősséggel jár. Annak érdekében, hogy cicánk testileg és lelkileg is a lehető legegészségesebb legyen, néhány alapszabályt mindenképpen be kell tartanunk.
Fontos kiemelni, hogy az alábbi pontokba foglalt tudnivalók nem nyújtanak teljes körű útmutatást a macskatartáshoz - sokkal inkább funkcionálnak egyfajta sorvezetőként.
Rendszeresen oltassuk, féregtelenítésük macskánkat, és óvjuk meg az egyéb élősködőktől!
Sokan gondolhatják úgy, hogy mivel macskájuk benti cica, ezért oltásra, bolhairtásra vagy féregtelenítésre sincs szüksége. Ez azonban nincs teljesen így: a különböző kórokozók, bolhák vagy a szívférgeket hordozó szúnyogok probléma nélkül bejuthatnak otthonunkba, akár a mi segítségünkkel is. Behordhatjuk őket cipőnkkel, ruhánkkal a lakásba, de az is lehet, hogy egyszerűen csak kihasználják, ha tárva-nyitva hagyjuk az ablakokat. Cicánk egészsége érdekében tehát mindenképpen érdemes ezeken a procedúrákon rendszeresen átesnie. (Főleg, mert a szívférgesség végzetes lehet a macskák számára.)
Ne engedjük ki a szabadba felügyelet nélkül!
A felelős állattartás része az is, hogy nem hagyjuk, hogy macskánk felügyelet nélkül kóboroljon a szabadban, hiszen - főleg a városokban - rengeteg veszély leselkedhet rájuk - gondoljunk csak a forgalmas utakra vagy akár a kóbor kutyákra. Ha mindenképpen ki szeretnénk cicánkat engedni, akkor vagy gondoskodjunk olyan macskabiztos kerítésről, amelyen nem fog tudni átjutni, vagy menjünk ki vele mi magunk is (akár pórázzal), és felügyeljük a játékát.
h i r d e t é sNe hagyjuk nyitva az ablakokat!
A macskák rendkívül kíváncsi és kiszámíthatatlan állatok. Van olyan cica, aki soha ki nem lépne a párkányra, ám olyan is, aki egy közelben lévő madár láttán képes gondolkozás nélkül kivetni magát az ablakon. Éppen ezért ha nem vagyunk otthon, soha ne hagyjuk tárva-nyitva az ablakokat, vagy szerezzünk be kifejezetten a macskatartók számára kifejlesztett, ablakra szerelhető védőhálót.
Vigyük macskánkat rendszeresen állatorvoshoz!
Ha felelős állattartók vagyunk, évente legalább egyszer el kell vinni macskánkat az állatorvoshoz még akkor is, ha látszólag egészségesnek tűnik. Egyrészt, mert a macskák rendkívül jól el tudják rejteni betegségeiket, másrészt pedig, mert sok olyan egészségügyi károsodása lehet, amely egyébként - eleinte - nem okoz látványos tüneteket - kezdve például a látásromlástól a veseelégtelenségig. Az éves állatorvosi vizsgálat során ki lehet szűrni az esetleges problémákat, és még idejében el lehet kezdeni a szükséges terápiát.
Vezetés közben ne hagyjuk, hogy az ölünkben utazzon!
A legtöbb macska nem nagyon szeret autóban utazni, és azt sem viseli túl jól, ha hosszú időn keresztül macsakszállítóba kényszerítik. Ennek megoldását sok gazdi abban látja, hogy kiengedi cicáját a szállítóból, és hagyja hogy utazás közben szabadon mászkáljon az autóban - ami meglehetősen rossz ötlet, főleg ha nincs rajtunk (és macskánkon) kívül másik útitársunk. Egy stresszes cica nem túl kiszámítható, ijedtében könnyen megzavarhat bennünket vezetés közben, aminek pedig súlyos következményei lehetnek.
Ne próbáljunk meg erőszakosan hatni rá!
Van, aki mindent megenged cicájának, van, aki az együttélést szigorúan szabályozza - mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy hol vannak a határai, ám a határok és szabályok kijelölése és betartása közben cicánkra is tekintettel kell lennünk. Lehet, hogy bennünket zavar, ha macskánk folyamatosan a konyhapulton mászkál, erről azonban ne erőszakkal próbáljuk leszoktatni. A durva dobálással és lökdöséssel ugyanis nemcsak fizikai, de lelki sérüléseket is okozhatunk neki.
Gondozzuk a bundáját!
Nemcsak a hosszú szőrű macskák bundája szorul ápolásra, hanem egészségük érdekében a rövid szűrüket is rendszeresen meg kell kefélni. De míg a hosszú szőrűeknél ez általában napi feladat, addig a rövidebb szőrűeknél elég lehet hetente egyszer átfésülni őket. A rendszeres kefélés hatására macskánk kevesebb szőrt nyel majd le, így nem lesz, ami problémát okozhatna a beleiben.