Amint lehetőségük nyílik rá, ösztöneik által hajtva a kutyák azonnal megesznek bármit, amit tápláléknak hisznek. Ráadásul természetüknél fogva nagyon kíváncsi élőlények, ami csak még tovább fokozza a veszélyt, hogy esetleg valamilyen mérgező anyag kerül a szervezetükbe. A legtöbbször ez nem több egyszerű balesetnél. Elvégre nem figyelhetünk minden másodpercben kedvencünkre, és könnyen előfordulhat, hogy például a szemétben talál valamit sétáltatás közben, vagy otthon bukkan rá egy óvatlanul elöl hagyott háztartási vegyszerre, amelyet aztán meg is kóstol. Sokszor szinte lehetetlen megelőzni az ilyen baleseteket, de még nehezebb kivédeni a szándékos mérgezéseket. Sajnos vannak, akik nem tűrik meg a környezetükben a kutyákat, és emiatt akár arra is képesek, hogy ártsanak nekik.
Dr. Hauberger Péter klinikus állatorvos korábban a 24.hu-nak nyilatkozva elmondta, akár gombostűket vagy szögeket rejtő, akár méreggel átitatott csalit eszik meg a kutya, az mérhetetlen szenvedést és fájdalmat okozat számára, végül pedig a halálához vezethet. A szögek az állat tápcsatornájában okozhatnak súlyos sérüléseket bágyadtság, étvágytalanság, esetleg véres hányás hívja fel a gazda figyelmét. Amennyiben sürgősen eljut állatorvosi rendelőbe, talán meg lehet menteni az ebet endoszkópos vagy nyílt műtéttel. Mindazonáltal ez nem mindig lehetséges, mert a hegyes fémtárgyak néhány óra alatt is visszafordíthatatlan károsodást válthatnak ki.
A kutyamérgezés tünetei
Hasonlóan kedvezőtlenek a kilátások mérgezés esetén. Függően attól, hogy pontosan milyen és mennyi toxikus anyagot nyel le a kutya, akár néhány percen, de néhány napon belül is jelentkezhetnek nála a mérgezés tünetei. Az American Kennel Club tájékoztatója szerint ilyenkor az alábbi panaszokat mutathatja kedvencünk:
- hányás
- étvágytalanság
- sápadt vagy sárgás fogíny
- erős szomjúság és gyakori vizeletürítés
- hasmenés
- véres vagy elszíneződött széklet
- véres vizelet
- bágyadtság, gyengeség
- bizonytalan járás
- rohamok, reszketés, remegés
Szintén mérgezés gyanúját veti fel, ha otthon vagy a megszokott sétaútvonalon kiszórt csalifalatokat találunk, esetleg látjuk is, hogy kedvencünk megeszik valamit, amiről nem tudjuk, mi lehet pontosan. Balesetből fakadó mérgezésnél pedig érdemes körbenézni, hátha megtaláljuk, mit rágott szét a kutya. Amennyiben mérgezés tüneteit észleljük rajta, fontos a lehető legsürgősebben állatorvoshoz vinni, akkor is, ha nem vagyunk teljesen biztosak abban, hogy mérgezés okozza a panaszokat. Az idő kulcsfontosságú tényező, ezért nem szabad késlekedni a segítségkéréssel.
A diagnózis és kezelés szempontjából hasznos, ha esetleg azt is meg tudjuk mondani, mit nyelt le pontosan kedvencünk. A Nyíregyházi Oktató Állatkórház honlapján részletes leírás található a leggyakrabban bajt okozó méreganyagokról és az azok által kiváltott tünetekről.