Koronavírus: ezt figyelték meg kutyáknál

A kutyák testsúlyára igen kedvezőtlenül hat a gazdáik állandó otthonléte.

Nemcsak mi, emberek szedtünk fel néhány kilót az állandó bezártság következtében, hanem bizony kedvenceink is "kikerekedtek". Egy brit jótékonysági szervezet, a Guide Dogs felmérése szerint az ebek átlagosan körülbelül három kilót híztak a pandémia kezdete óta, a londoni kutyák pedig még ennél is többet.

Cukorbetegség állatoknál: így ismerhető fel A cukorbetegség nem csak az emberek körében egyre gyakoribb, de a háziállatoknál is nő a betegség előfordulása. Kattintson a részletekért!

Miért híztak el a háziállatok?

Nagy általánosságban a kevesebb mozgás és a több finomság vezetett a pluszkilókhoz. A megkérdezett gazdik negyede a több közös időre fogja a több jutifalatot, ötből egy fő pedig azt mondja, egyszerűen nem tud ellenállni a kunyeráló kiskutyaszemeknek. Mások így veszik rá kedvenceiket, hogy csendben legyenek egy-egy fontos konferenciabeszélgetés alatt, vagy míg átveszik a házhoz rendelt ételt vagy a bevásárlást.

Míg a válaszadók körülbelül harmada a több finomságot okolja kutyája súlygyarapodásáért, a kérdőívet kitöltő gazdik negyede beismeri, hogy a home office-ból, illetve a napi rutin hiányából következően kevesebb séta jut kedvencének, mint a pandémia előtt.

Fontos, hogy a járvány ideje alatt is törődjünk az állat mozgásigényével. Fotó: Getty Images
Fontos, hogy a járvány ideje alatt is törődjünk az állat mozgásigényével. Fotó: Getty Images

Márpedig a túl kevés mozgás viselkedészavarokhoz vezethet a kutyáknál, és hosszú távon olyan betegségek kialakulásához járulhat hozzá, mint a szív- és érrendszeri-, illetve ízületi problémák vagy cukorbetegség .

Érdekes továbbá, hogy a férfiak számoltak be nagyobb súlynövekedésről: míg a nők azt állították, kutyáik átlagosan 2.8 kilót híztak, a férfiak négylábú társainál ez az átlagos súlygyarapodás 4.1 kg. A kutatás szerint a legrosszabb helyzetben a londoni kutyák vannak, ők átlagosan öt kilót híztak a koronavírus-járvány kitörése óta.

Mit lehet tenni?

Először is mérjük le a kutyát, majd az állatorvossal egyeztetve állapítsuk meg, mi lenne számára az ideális testsúly. Ennek elérése érdekében kulcsfontosságú a helyes etetés. Digitális mérlegen mérjük ki pontosan az ételadagjait (a csésze vagy a szemmérték csalóka lehet), a kutyaeledel csomagolásán megadott értékeknek megfelelően.

Ami a mozgást illeti, a felnőtt kutyáknak legalább napi egy óra tempós sétára, illetve szaladgálásra lenne szükségük. Ha az eb túlsúlyos, fokozatosan szoktassuk hozzá a több sétához, majd a mozgás intenzitását is növelhetjük.

Végül, de nem utolsósorban cseréljük egészségesebb alternatívákra, például répára az olykor meglepően sok kalóriát tartalmazó fogtisztító rudakat. A nasikat pedig ne közvetlenül adjuk oda nekik, hanem interaktív eszközök segítségével - érdemes például beszerezni egy jutalomfalat adagoló labdát, ami kiváló mentális stimulációt is jelent a kutya számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra