WICK GUAIFENOMED 200 mg/15 ml méz és gyömbér ízű szirup

WICK GUAIFENOMED 200 mg/15 ml méz és gyömbér ízű szirup betegtájékoztatója

1. Milyen típusú gyógyszer a Wick GuaifenoMed szirup és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A Wick GuaifenoMed szirup hatóanyaga a gvajfenezin, amely a köptető gyógyszerek csoportjába tartozik.

A Wick GuaifenoMed szirup olyan gyógyszer, amely elősegíti a légutakban lévő nyák felköhögését.

Alkalmazási javallatok:
A nyák fellazítására és a váladék kiürítésének elősegítésére az alábbi állapotok által okozott köhögés esetén:
- nátha és influenzaszerű megbetegedések, valamint
- heveny hörghurut esetén.

A Wick GuaifenoMed szirup felnőttek és 14 év feletti serdülők részére ajánlott.


2. Tudnivalók a Wick GuaifenoMed szirup szedése előtt

Ne szedje a Wick GuaifenoMed szirupot
- ha allergiás a gvajfenezinre, levomentolra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére.

Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Wick GuaifenoMed szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
- károsodott veseműködés esetén;
- a miaszténia grávisz nevű, az izmok terhelésre történő gyors kifáradásával járó immunrendszeri betegség esetén;
- asztmához, krónikus hörghuruthoz, tüdőtágulathoz társuló vagy dohányzás okozta krónikus vagy tartósan fennálló köhögés esetén;
- súlyos emésztőrendszeri betegség esetén;
- ha köhögéscsillapító szerekkel együtt szedné.

Gyermekek és serdülők
Ennek a gyógyszernek a szedése 14 éves kor alatti gyermekek számára nem ajánlott.

Egyéb gyógyszerek és a Wick GuaifenoMed
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.

A Wick GuaifenoMed szirup fokozhatja az alábbiak hatását:
- nyugtatók,
- izomlazítók, amelyeket például műtéteknél, általános érzéstelenítés során alkalmaznak.

Terhesség és szoptatás
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

A gvajfenezin biztonságossága terhesség és szoptatás alatt nem teljes mértékben igazolt. Ha Ön terhes, csak akkor szedje ezt a gyógyszert, ha ezt orvosa javasolta.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A Wick GuaifenoMed szirup etanolt (alkohol) tartalmaz. A Wick GuaifenoMed szirup kismértékben befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

A Wick GuaifenoMed szirup szacharózt és invert cukort (méz) tartalmaz. Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert. Adagonként 5,55 g szacharózt tartalmaz, amit cukorbetegségben (diabétesz mellitusz) figyelembe kell venni.

A Wick GuaifenoMed szirup etanolt (alkohol) tartalmaz. Ez a gyógyszer 5,256 térfogat százalékban etanolt (alkohol) tartalmaz, ami megfelel 597 mg/15 ml-nek. A gyógyszer egy adagjának (15 ml) alkoholtartalma megfelel 12 ml sörnek vagy 5 ml bornak. A készítmény alacsony alkoholtartalmától nem várható számottevő hatás.

A Wick GuaifenoMed szirup nátriumvegyületeket tartalmaz. Ez a gyógyszer 27,9 mg nátriumot (a konyhasó fő összetevője) tartalmaz 15 milliliterenként, ami megfelel a nátrium ajánlott maximális napi bevitel 1,4%-ának felnőtteknél.

A Wick GuaifenoMed szirup nátrium-benzoátot tartalmaz. Ez a gyógyszer 15 mg nátrium-benzoátot tartalmaz adagolási egységenként.

A Wick GuaifenoMed szirup propilénglikol tartalmaz. Ez a gyógyszer 1650 mg propilénglikol tartalmaz adagolási egységenként (15 ml). Ha Ön terhes vagy szoptat, ne szedje ezt a gyógyszer, kivéve, ha kezelőorvosa azt javasolta. Kezelőorvosa kiegészítő vizsgálatokat végezhet, mialatt ezt a gyógyszert szedi. Ha Ön máj- vagy vesebetegségben szenved, ne szedje ezt a gyógyszer, kivéve, ha kezelőorvosa azt javasolta. Kezelőorvosa kiegészítő vizsgálatokat végezhet, mialatt ezt a gyógyszert szedi.


3. Hogyan kell szedni a Wick GuaifenoMed szirupot?

Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Ha nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.

Amennyiben az orvos másként nem rendeli, a készítmény ajánlott adagja:

Felnőttek és 14 év feletti serdülők: 200 mg gvajfenezint, vagyis 15 ml-t (egy adagolópohár a 15 ml-es vonal szintjéig megtöltve) kell bevenni 4 óránként. Naponta legfeljebb 6 adag vehető be.
Ne alkalmazzon az ajánlottnál nagyobb adagokat. Ne vegye be a szirupot lefekvés előtt.

Alkalmazása gyermekeknél
14 év alatti gyermekek számára ennek a gyógyszernek az alkalmazása nem ajánlott.

Az alkalmazás módja
Szájon át alkalmazandó. Használat előtt az üveget fel kell rázni.
A gyermekbiztos zárást nyomja le, és egyidejűleg csavarja a nyíl irányába.

A kezelés időtartama
A Wick GuaifenoMed sziruppal ne kezelje saját magát 3-5 napnál tovább. Ha ez idő alatt nem történt lényeges javulás, és továbbra is nyákot köhög fel, vagy a köhögés tartósan fennmarad, orvoshoz kell fordulni, mert ez súlyosabb betegséget jelezhet. A Wick GuaifenoMed szirup két hétnél hosszabb ideig nem alkalmazható.

Ha úgy érzi, hogy a készítmény hatása túl erős vagy túl gyenge, kérjük, beszéljen orvosával vagy gyógyszerészével.

Ha az előírtnál több Wick GuaifenoMed szirupot vett be
Enyhe vagy közepes mértékű túladagolás szédülést, emésztőrendszeri zavarokat, hányingert, hányást vagy csökkent izomtónust okozhat. Súlyos túladagolás esetén fokozott izgatottság, zavartság és csökkent légzés jelentkezhet. Ilyen esetben a lehető leghamarabb forduljon orvoshoz. Nagy mennyiségű gvajfenezint hosszabb időn át alkalmazó betegek esetében ritkán húgyúti vagy vesekövek kialakulásáról számoltak be.

Ha elfelejtette bevenni a Wick GuaifenoMed szirupot
Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.

Ha idő előtt abbahagyja a Wick GuaifenoMed szirup szedését
Ha a gyógyszer szedését mellékhatások miatt hagyja abba, kérdezze meg orvosát, hogyan lehet ezeket enyhíteni. Ha a gyógyszer szedését azért hagyja abba, mert nem kielégítő a hatása, kérdezze meg orvosát, hogy szedhet-e másik gyógyszert.
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.


4. Lehetséges mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

- Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
-- Ritka (1000-ből legfeljebb 1 embert érinthet): Emésztőrendszeri betegségek, beleértve a hányingert, a hányást és a hasmenést.

- Immunrendszeri betegségek és tünetek
-- Nagyon ritka (10 000-ből legfeljebb 1 embert érinthet): túlérzékenységi reakciók, melyek súlyosak lehetnek, mint például nyelési nehézség, az arc, ajkak, nyelv vagy a torok duzzanata (ödémája), erős viszketés kiütéssel vagy a bőr duzzanatával, mély eszméletlen állapot (kóma), zavartság (dezorientáció), lassú szívműködés (bradikardia), hörgőgörcs, légzési nehézség (diszpnoé), túl alacsony fehérvérsejtszám (granulocitopénia) és anafilaxiás sokk.
-- Az ilyen típusú reakciókat láz, szédülés, hányinger, hányás, gyomorgörcsök, gyomorégés vagy fájdalom előzheti meg.

Levomentolra érzékeny betegek túlérzékenységi reakciókat tapasztalhatnak, beleértve a nehézlégzést is.

Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az alábbi elérhetőségek valamelyikén keresztül:
Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, Postafiók 450, H-1372 Budapest
honlap: www.ogyei.gov.hu
elektronikus bejelentő form: https://mellekhatas.ogyei.gov.hu/
e-mail: adr.box@ogyei.gov.hu
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.


5. Hogyan kell a Wick GuaifenoMed szirupot tárolni?

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

A dobozon feltüntetett lejárati idő (EXP:) után ne alkalmazza ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. (felnyitás után és bontatlanul egyaránt)

Felhasználhatósági időtartam felbontás után: 3 hónap.

Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.


6. A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Wick GuaifenoMed szirup?
- A készítmény hatóanyaga a gvajfenezin
15 ml szirup 200 mg gvajfenezint tartalmaz.
1 ml szirup 13,33 mg gvajfenezint tartalmaz.
- Egyéb összetevők: szacharóz, propilénglikol (E 1520), 96%-os etanol, nátrium-citrát (E 331), karmellóz-nátrium, vízmentes citromsav (E 330), makrogol-sztearát, méz-gyömbér aroma (mézet tartalmaz), verbéna aroma, nátrium-benzoát (E 211), polietilén-oxid, szacharin-nátrium (E 954), levomentol, tisztított víz.

Milyen a Wick GuaifenoMed szirup külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Sárga/Sárgásbarna színű viszkózus szirup méz, gyömbér és mentol aromával és ízesítéssel; látható szennyeződéstől mentes.

Borostyán színű üveg polipropilén gyerekzáras kupakkal lezárva; polipropilén CE jelzéssel ellátott 5 ml, 10 ml, 15 ml, 30 ml beosztású adagolópohárral egy dobozban.

Kiszerelés: 120 ml vagy 180 ml szirup.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
Kiszerelés: 1x180 ml üvegben Törzskönyvi szám: OGYI-T-22013/02
Gyógyszerek
  • Forgalomba hozatali engedély jogosultja: Wick Pharma
    • Hatóanyag: guaifenesin
    • ATC: Guaifenesin
    • Normatív TB támogatás:
    • Vényköteles:
    • Közgyógyellátásra adható:
    • Patikán kívül vásárolható:
    • EÜ támogatásra adható:
    • EÜ Kiemelt támogatás:
  • Üzemi baleset jogcím:

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +13 °C

A zártabb felhőzet és összefüggőbb csapadékzóna szakadozva észak, északkelet felé vonul. Ugyanakkor mögötte erőteljessé válhat a gomolyfelhő-képződés, és újabb hullámban alakulhatnak ki záporok, akár felhőszakadással kísért zivatarok, elsősorban északkeleten heves zivatar sem kizárt. Legalább néhány órára azonban így is szinte mindenhol kisüt a nap. A légmozgás csak záporok, zivatarok környezetében lehet erős, viharos. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 21 és 27 fok között valószínű, de a tartósabban csapadékos tájakon ennél hűvösebb lehet az idő. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő. Frontok napközben nem okoznak kellemetlenséget.