Gyógyszerkereső

MEDDEX WICK 20 mg/15 ml méz ízű szirup

MEDDEX WICK 20 mg/15 ml méz ízű szirup

Hatóanyag:
dextromethorphan

ATC:
Dextromethorphan

Vénynélküli

- Normatív TB támogatás: nem
- Közgyógyellátásra adható: nem
- EÜ támogatásra adható: nem
- EÜ 100 támogatásra adható: nem

Kiszerelés:
1x120 ml


Kedvezményes árak:

1319 Ft *

1319 Ft

Törzskönyvi szám: OGYI-T-21731/02
Gyártó: Wick Pharma

( * : az ár tájékozatató jellegű. )

MEDDEX WICK 20 mg/15 ml méz ízű szirup

Hatóanyag:
dextromethorphan

ATC:
Dextromethorphan

Vénynélküli

- Normatív TB támogatás: nem
- Közgyógyellátásra adható: nem
- EÜ támogatásra adható: nem
- EÜ 100 támogatásra adható: nem

Kiszerelés:
1x180 ml


Kedvezményes árak:

-

-

Törzskönyvi szám: OGYI-T-21731/03
Gyártó: Wick Pharma

( * : az ár tájékozatató jellegű. )

Betegtájékoztató

1. Milyen típusú gyógyszer a MedDex Wick 20 mg/5 ml méz ízű szirup és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A MedDex Wick 20 mg/15 ml méz ízű szirup dextrometorfán-hidrobromid hatóanyagot tartalmaz és a köhögés tüneti kezelésére szolgáló gyógyszer.
Javallatok
Száraz, irritáló, improduktív (köpet nélküli) köhögés kezelésére.
Ez a gyógyszer a felnőttek valamint 14 éves és annál idősebb serdülők számára javallt.
2. Tudnivalók a MedDex Wick 20 mg/5 ml méz ízű szirup szedése előtt
Ne szedje ezt a gyógyszert
- ha allergiás a dextrometorfán-hidrobromidra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére,
- ha tüdőasztmás, krónikus elzáródásos tüdőbetegségben (krónikus hörghurut és tüdőtágulat), tüdőgyulladásban szenved, légzési problémája (légzésdepresszió), légzési elégtelensége van,
- 14 évesnél fiatalabb gyermekeknél,
- egyes hangulatjavító gyógyszerek (MAO-gátlók) MedDex Wick-kel történő egyidejű alkalmazása vagy ilyen terápia elhagyását követő 14 napon belüli alkalmazás esetén,
- ha májműködése károsodott.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
Jelentős nyákképződéssel járó köhögés esetén ez a gyógyszer kizárólag orvosi javaslatra és az orvos utasításai szerint, fokozott körültekintéssel alkalmazható, mert ilyen esetben a köhögés csillapítása nem kívánatos.
A krónikus köhögés a tüdőasztma korai tünete lehet, ezért ilyen köhögés csillapítására ez a gyógyszer nem javasolt, különösen gyermekeknél.
Felhívjuk figyelmét, hogy ez a gyógyszer pszichés és fizikai függőséget okozhat, ezért gyógyszerrel való visszaélésre vagy gyógyszerfüggőségre hajlamos betegeknél ezzel a gyógyszerrel történő kezelést rövid ideig és szigorú orvosi felügyelet mellett kell végezni.
Gyermekek
Ez a gyógyszer nem adható 14 évesnél fiatalabb gyermekeknek
Egyéb gyógyszerek és a MedDex Wick 20 mg/15 ml méz ízű szirup
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.
- Amennyiben korábban bizonyos hangulatjavító gyógyszerekkel (MAO-gátló típusú antidepresszánsokkal) kezelték, vagy egyidejűleg ilyen kezelésben részesül, akkor előfordulhatnak központi idegrendszeri hatások, mint például izgatottság és zavartság, magas láz, a légzés és a keringés eltérései (úgynevezett szerotonin-szindróma). Hasonló tüneteket észleltek egy antibiotikum, a linezolid egyidejű alkalmazása esetén is.
- Egyéb központi idegrendszeri depresszáns hatású gyógyszerek egyidejű alkalmazása a hatások kölcsönös felerősítéséhez vezethet.
- Ha ezt a gyógyszert köptetőkkel együtt alkalmazzák, a csökkent köhögési reflex miatt a váladék veszélyes mértékben felhalmozódhat.
- A máj citokróm P 450-2D6 enzimrendszerét, és ezáltal a dextrometorfán lebomlását gátló gyógyszerek egyidejű alkalmazása (különösen az amiodaron, kinidin, fluoxetin, haloperidol, paroxetin, propafenon, tioridazin, cimetidin és ritonavir), a dextrometorfán koncentrációjának emelkedéséhez vezethet.
- Egyes gyógyszerek (pl. bizonyos, ACE-gátlóknak nevezett vérnyomáscsökkentők) köhögést válthatnak ki. Ha ilyen gyógyszereket szed, a köhögéscsillapító használata előtt kérdezze meg kezelőorvosát.
A MedDex Wick 20 mg/15 ml méz ízű szirup egyidejű bevétele alkohollal
A további alkoholfogyasztás kerülendő.
Terhesség és szoptatás
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Terhesség és szoptatás idején történő alkalmazásra kizárólag azután kerülhet sor, hogy az orvos nagyon körültekintően mérlegelte az anyát és a gyermeket érintő előnyöket és lehetséges mellékhatásokat (lásd még a 4. \"Lehetséges mellékhatások\" c. részt).
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Ez a gyógyszer esetenként még az utasítások szerinti alkalmazás esetén is okozhat enyhe fáradtságot, és ezáltal olyan mértékben megváltoztathatja a reakciókat, hogy az hátrányosan befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ez még nagyobb mértékben érvényesül, ha a gyógyszert alkohollal vagy egyéb, a reakciókat rontó gyógyszerekkel együtt használják.
A MedDex Wick 20 mg/15 ml méz ízű szirup szacharózt és invertcukrot (méz) tartalmaz
Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
15 ml szirup 5,5 g szacharózt (cukrot) tartalmaz. Ezt a cukorbetegnek figyelembe kell venniük.
A MedDex Wick 20 mg/15 ml méz ízű szirup nátriumot tartalmaz
15 ml szirup 1,3 mmol (30 mg) nátriumot tartalmaz. Ellenőrzött nátriumtartalmú diétán lévő betegeknek ezt figyelembe kell venniük.
A MedDex Wick 20 mg/15 ml méz ízű szirup 5 térfogatszázalék alkoholt tartalmaz
Az adagolási utasítások betartása esetén minden egyes adag bevétele 0,63 g alkohol (15 ml-enként) elfogyasztásával jár. Ez egészségügyi kockázatot jelent többek között a következő esetekben: májbetegség, alkoholizmus, epilepszia, szervi agyat érintő betegség, terhesség és szoptatás, valamint gyermekek esetében, illetve egyéb gyógyszerek hatását gyengítheti vagy felerősítheti.
3. Hogyan kell szedni a MedDex Wick 20 mg/5 ml méz ízű szirupot?
Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően alkalmazza. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
Ha az orvos másképpen nem rendeli, az ajánlott adag:
14 évnél idősebb serdülőkorúak és felnőttek számára naponta 3-szor 15 ml (a mérőpohár jelzései alapján) (20 mg dextrometorfán-hidrobromidnak megfelelő); a maximális napi adag 45 ml (60 mg dextrometorfán-hidrobromidnak megfelelő).
Alkalmazása gyermekeknél
Ez a készítmény 14 évesnél fiatalabb gyermekeknél nem alkalmazható.
Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra. Használat előtt mindig rázza fel az üveget!
Nyomja le a gyermekbiztos kupakot és ezzel egyidejűleg fordítsa el a nyíl által jelzett irányba.
A kezelés időtartama
Ez a gyógyszer orvosi javallat nélkül maximum 3-5 napig szedhető!

Kérjük, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha úgy érzi, hogy a gyógyszer hatása túl erős vagy túl gyenge.
Ha az előírtnál több MedDex Wick 20 mg/15 ml méz ízű szirupot vett be
Több mint 10 adag bevétele esetén izgatott állapot, szédülés, gátolt légzés (légzésdepresszió), hallucinációk, a tudat beszűkülése, a vérnyomásesés, szapora szívverés (tahikardia), megnövekedett izomtónus és mozgási problémák (ataxia) fordulhatnak elő.
A gyógyszer túladagolásának gyanúja esetén azonnal forduljon orvoshoz!
Ha elfelejtette bevenni a ezt a gyógyszert
Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
4. Lehetséges mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Lehetséges mellékhatások
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori (100 beteg közül legfeljebb 1-et érinthet): túlérzékenységi reakciók, köztük anafilaxiás reakciók/sokk, nehézlégzés, illetve a szájüreg és a torok duzzanata.
A túlérzékenységi reakció első jelei esetén a gyógyszert TILOS újból bevenni. Tájékoztassa erről a kezelőorvosát!

Idegrendszeri betegségek és tünetek:

Nem gyakori (100 beteg közül legfeljebb 1-et érinthet): enyhe fáradtságérzés szédülés
Nagyon ritka (10 000 beteg közül legfeljebb 1-et érinthet): álmosság, hallucinációk; visszaélés esetén függőség kialakulása.
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori (100 beteg közül legfeljebb 1-et érinthet): hányinger, emésztőrendszeri problémák, hányás.
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka (1000 beteg közül legfeljebb 1-et érinthet): bőrkiütések.
Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.
5. Hogyan kell a MedDex Wick 20 mg/5 ml méz ízű szirupot tárolni?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
A címkén és a dobozon feltüntetett lejárati idő (EXP:) után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
Felhasználhatósági időtartam felbontás után: 3 hónap
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz a MedDex Wick 20 mg/15 ml méz ízű szirup?
- A készítmény hatóanyaga a dextrometorfán-hidrobromid. 15 ml szirup 20 mg dextrometorfán-hidrobromidot tartalmaz.
- Egyéb összetevők: szacharóz, szacharin-nátrium, propilénglikol, 96%-os etanol, nátrium-citrát-dihidrát, vízmentes citromsav, karboximetilcellulóz-nátrium, polietilén-oxid, méz aroma L-166952 (propilénglikol, méz, méz aroma, karamell, EDTA és tisztított víz), mentoxipropándiol (TK 10), polioxil (40) sztearát (makrogol-sztearát), nátrium-benzoát, verbéna aroma és tisztított víz
Milyen a MedDex Wick 20 mg/15 ml méz ízű szirup külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Sárga, viszkózus folyadék méz aromával és ízesítéssel.
A gyógyszer csomagolása borostyánszínű hengeres üveg, csavaros, gyermekbiztos kupakkal és polipropilén mérőpohárral.
Kiszerelések: 100 ml, 120 ml, 180 ml, 240 ml.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Kapcsolódó betegségek ( tüdő- és légúti megbetegedések, felnőttkori fertőző betegségek )