Így kerülhető el a halálos baleset

Egyre kevesebb gyermekbaleset végződik halállal, ezek száma évente tízes nagyságrendre tehető. Még ezek jó része is megelőzhető lenne. Fontos a bukósisak viselése, valamint a nagyízületek védelme is. Kicsikkel a vízparton csak fokozott odafigyeléssel tartózkodjunk!

Csökkenés figyelhető meg a végzetes gyerekbalesetek számában, ám még így is minden évben több tucat gyermek hal meg, pedig az esetek nagy részét meg lehetne előzni - hangsúlyozta Dr. Krivácsy Péter, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának szakorvosa. A súlyos, maradandó sérüléssel vagy halállal végződő gyerekbalesetek körülbelül háromnegyedében van koponyasérülés, ezért különösen fontos a fej védelme. Főként biciklizésnél, görkorcsolyázásnál és gördeszkázásnál kell erre odafigyelni. Ha egyszer már koppant egy nagyobbat a sisak, vegyünk újat, a megroppant szerkezetű eszköz ugyanis már nem biztosít megfelelő védelmet. A szakorvos szerint a nagyízületek védelméről is gondoskodni kell.

A súlyos gyerekbalesetek háromnegyedében van koponyasérülés, ezért különösen fontos a fej védelme

Nyaranta a víz is veszélyforrás, főként két korosztály érintett, a totyogók és a kiskamaszok – mondja Dr. Krivácsy Péter. A 1,5-2 évesek elsősorban otthon, a kerti medencékbe eshetnek bele, ezért ezeket érdemes körbekeríteni. Mivel a fulladás néma gyilkos, nem szabad őrizetlenül hagyni a kicsiket a kertben. A tinédzserek pedig jellemzően a természetes vizeknél kerülnek bajba, általában azért, mert nem jól becsülik meg a képességeiket és a helyzetet. Alkoholos állapotban még biztos úszótudás esetén sem szabad a vízbe menni – emeli ki a szakorvos. Az ital ugyanis oldja a gátlásokat, csökkenti a reflexeket, a bajba került fiatalt ráadásul sötétedés után észre sem veszik.

Tavasszal és nyáron a gyerekek birtokba veszik a parkokat, játszótereket, előkerül a kerékpár, a roller is. Sajnos ez azzal is jár, hogy ilyenkor több baleset történik. Nagyon oda kell figyelni, hogy lehetőleg minél több balesetet megelőzzünk. Cikkünkben néhány tipp, hogy mire figyeljünk!

Kisgyermek utaztatásakor mindig gondoskodnunk kell a megfelelő méretű gyermekülésről. A kisebbeket tanácsos menetiránynak háttal, a hátsó ülésre ültetni. Kötszert, fájdalom- és lázcsillapítót mindenképpen érdemes bepakolni, baj esetén pedig jó tudni, hogy a hűtés, a rögzítés és a nyugalomba helyezés mindig fájdalomcsillapító hatású.

Forrás: Semmelweis Médiasarok

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra