Mielőtt egzotikus helyre utazna, oltasson!
A legnagyobb faktorszámú naptejet már beszereztük, a biztosítást megkötöttük, széntablettából is bevásároltunk. Ettől azonban még nem leszünk biztonságban: a védőoltások felől is érdeklődjünk, mielőtt messzebbre utazunk!
h i r d e t é s
Egzotikus utazások előtt fontos az alapos tájékozódás, hiszen szinte biztos, hogy valamilyen védőoltást fel kell vennünk saját egészségünk érdekében. Mivel ezek legtöbbször több vakcina egymás utáni beadásával immunizálják szervezetünket, időben kell elkezdenünk intézkedni.
Utazás előtt legalább hat héttel menjünk el a legközelebbi oltóközpontba, ahol személyre és úti célra szabott tanácsot kaphatunk a szakemberektől (az oltóhelyek listáját ide kattintva nézheti meg).
Utazás előtt legalább hat héttel menjünk el a legközelebbi oltóközpontba, ahol személyre és úti célra szabott tanácsot kaphatunk a szakemberektől (az oltóhelyek listáját ide kattintva nézheti meg).
Kit kell oltani?

Az esetleges megbetegedések valószínűségét befolyásolja, hogy milyen céllal utazunk és milyen körülmények várnak: más fertőzésveszéllyel fenyeget egy szafarizás és egy búvárkodással töltött vakáció, de függ szállásunktól, illetve az ellátás milyenségétől is, hogy mely oltások a legszükségesebbek.
Maláriainfó: A trópusokkal együtt rögtön asszociálunk a maláriára is, mely betegség ellen nem létezik védőoltás, ám megfelelő felkészültség esetén megelőzhető. Rendelkezésre állnak ugyanis olyan gyógyszerek, melyek folyamatos szedésével nem kapjuk el a kórt.
Mi ellen oltassunk?
Magyarországon 22 betegséggel szemben van lehetőség aktív immunizációra, melyek közül elsősorban utazással kapcsolatos a sárgaláz, a hepatitis A és B, a hastífusz (typhus abdominalis), a járványos agyhártyagyulladás (meningococcus meningitis), a veszettség, a kolera, a tetanusz és a gyermekbénulás (poliomyelitis) elleni oltások.Hosszabb külföldi tartózkodás, tanulmányút vagy speciális feladatok ellátása előtt kibővülhet a sor a kanyaró-rózsahimlő-mumpsz (morbilli-rubeola-mumpsz), a bárányhimlő (varicella), a tüdőgyulladás (pneumococcus) és az influenza elleni oltásokkal.
Jó tudni!
A last minute utak kecsegtetőek bár, de egészségügyi szempontból nagyon kockázatos befizetni rájuk. Egy tervezetlen kiruccanás előtt ugyanis nem biztos, hogy lesz elég időnk megkapni az oltásokat, vagy időben elkezdeni szedni a malária elleni szereket!A www.utazaselott.hu weboldalon tájékozódhat a választott célországban fenyegető fertőző betegségekről, de hasznos forrás lehet a Centers for disease Control and Prevention (az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ) összeállítása is, amely ajánlásokat fogalmaz meg a különböző célországokban javasolt védőoltásokról és a gyógyszeres megelőzés lehetőségeiről).
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!